„Je to výborná zpráva pro Českou republiku i naši armádu. Za působení v této misi nás spojenci dlouhodobě vysoce hodnotí. Výběr generála Pavla Koláře je důkazem, že čeští vojáci jsou spolehlivými partnery,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Pro českou armádu jde o další zkušenosti ve velení mezinárodních misí. Čeští vojáci už dvakrát veleli misi EU v v africkém Mali a v současnosti rovněž velí také mnohonárodnímu bojovému uskupení NATO na Slovensku.
„Velitel sil je operačním velitelem všech vojenských kontingentů na Sinajském poloostrově, v současnosti je jich 13. Ty monitorují a ověřují dodržování mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979 a zvyšují vzájemnou důvěru a spolupráci mezi oběma stranami mírové smlouvy,“ vysvětlil brigádní generál Pavel Kolář.
O jeho potvrzení do čela mise v pondělí informovalo ministerstvo obrany na svých stránkách.
Kolář bude v pořadí čtrnáctým velitelem sil mise MFO (Multinational Force and Observers), ve funkci střídá generálmajora Evana Williamse z Nového Zélandu. Velet bude jednotkám o síle 1 151 vojáků. Dohlížet bude rovněž na 800 místních a zahraničních civilních zaměstnanců mise.
Před působením v Pozemních silách AČR na pozici zástupce velitele byl Kolář ředitelem Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany. Předtím prošel různými funkcemi u elitní 601. skupiny speciálních sil.
Ze zahraničních operací byl nasazen v SFOR v Bosně a Hercegovině, zastupoval ČR jako starší národní představitel při velitelství U.S. Central Command v Tampě na Floridě a prošel operacemi Trvalá svoboda a ISAF v Afghánistánu.
Velení mezinárodní mise považuje podle svých slov za výzvu. „Jsem opravdu poctěn,“ uvedl s tím, že proces mezinárodního výběrového řízení nebyl jednoduchý a je si vědom množství povinností, které ho v pozici velitele sil MFO čekají.
Mise je totiž odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody z roku 1981. Nejsilnější kontingenty v misi mají USA, Kolumbie a Fidži. Operační základny jsou North Camp u El Gorah a South Camp v Šarm aš-Šajchu.
Česká armáda se do MFO poprvé zapojila v roce 2009. Tým osmnácti českých vojáků sice nepatří k nejpočetnějším, ale letoun CASA českých vzdušných sil patří hlavní dopravním strojům mise.
V misi 12. listopadu 2020 zemřela při havárii vrtulníku UH-60 Black Hawk americké armády česká vojákyně Michaela Tichá.