natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kolář bude velet misi na Sinaji, která dohlíží na mír mezi Izraelem a Egyptem

  16. ledna 2023  16:23
  Brigádní generál Pavel Kolář od 5. března převezme velení mezinárodní mise MFO na Sinaji, která dohlíží na dodržování mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem. Jeho jmenování do funkce v pondělí odsouhlasily obě země.  

  Brigádní generál Pavel Kolář | foto: Armáda ČR

  „Je to výborná zpráva pro Českou republiku i naši armádu. Za působení v této misi nás spojenci dlouhodobě vysoce hodnotí. Výběr generála Pavla Koláře je důkazem, že čeští vojáci jsou spolehlivými partnery,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

  Pro českou armádu jde o další zkušenosti ve velení mezinárodních misí. Čeští vojáci už dvakrát veleli misi EU v v africkém Mali a v současnosti rovněž velí také mnohonárodnímu bojovému uskupení NATO na Slovensku.

  „Velitel sil je operačním velitelem všech vojenských kontingentů na Sinajském poloostrově, v současnosti je jich 13. Ty monitorují a ověřují dodržování mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979 a zvyšují vzájemnou důvěru a spolupráci mezi oběma stranami mírové smlouvy,“ vysvětlil brigádní generál Pavel Kolář.

  O jeho potvrzení do čela mise v pondělí informovalo ministerstvo obrany na svých stránkách.

  Kolář bude v pořadí čtrnáctým velitelem sil mise MFO (Multinational Force and Observers), ve funkci střídá generálmajora Evana Williamse z Nového Zélandu. Velet bude jednotkám o síle 1 151 vojáků. Dohlížet bude rovněž na 800 místních a zahraničních civilních zaměstnanců mise.

  Před působením v Pozemních silách AČR na pozici zástupce velitele byl Kolář ředitelem Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany. Předtím prošel různými funkcemi u elitní 601. skupiny speciálních sil.

  Ze zahraničních operací byl nasazen v SFOR v Bosně a Hercegovině, zastupoval ČR jako starší národní představitel při velitelství U.S. Central Command v Tampě na Floridě a prošel operacemi Trvalá svoboda a ISAF v Afghánistánu.

  Velení mezinárodní mise považuje podle svých slov za výzvu. „Jsem opravdu poctěn,“ uvedl s tím, že proces mezinárodního výběrového řízení nebyl jednoduchý a je si vědom množství povinností, které ho v pozici velitele sil MFO čekají.

  Mise je totiž odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody z roku 1981. Nejsilnější kontingenty v misi mají USA, Kolumbie a Fidži. Operační základny jsou North Camp u El Gorah a South Camp v Šarm aš-Šajchu.

  Česká armáda se do MFO poprvé zapojila v roce 2009. Tým osmnácti českých vojáků sice nepatří k nejpočetnějším, ale letoun CASA českých vzdušných sil patří hlavní dopravním strojům mise.

  V misi 12. listopadu 2020 zemřela při havárii vrtulníku UH-60 Black Hawk americké armády česká vojákyně Michaela Tichá.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media