natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Klaus věří, že NATO podpoří americký radar

  2. dubna 2008  18:22
  Prezident Václav Klaus věří, že členské země NATO vysloví na summitu v Bukurešti podporu případnému umístění americké radarové základny v Česku. V projevu připraveném speciálně pro dnešní zahajovací pracovní večeři prezidentů uvedl, že by radarová stanice měla být součástí širšího systému Aliance.  

  "Doufáme, že tento záměr najde mezi našimi partnery v NATO podporu. Byli bychom rádi, pokud by se tato radarová stanice - dříve nebo později - stala součástí širšího aliančního projektu protiraketové obrany," píše se v textu Klausova projevu.

  Prezident připomněl, že Česká republika dokončuje jednání s USA ohledně umístění jednoho komponentu systému protiraketové obrany na svém území.

  To potvrdil před odletem české delegace do Bukurešti i politický ředitel ministerstva zahraničí Martin Povejšil. "To, že smlouva o radaru je hotová, je fakt. Zítra po setkání Karla Schwarzenberga a americké ministryně zahraničních věcí Condoleezzy Riceové by měla být ohlášena dohoda," uvedl Povejšil.

  Americký prezident George W. Bush navíc dnes při setkání s generálním tajemníkem Aliance Jaapem de Hoop Schefferem naznačil, že by NATO jako celek mělo v Bukurešti vybudování raketového štítu USA v Evropě schválit i přes odmítavé stanovisko Ruska.

  Kromě radaru se prezident Klaus v projevu zmínil i o rozšiřování Aliance. "Jakožto jeden z novějších členů podporuje Česká republika pokračování politiky otevřených dveří. Podporujeme realistický, produktivní, a proto opatrný proces rozšiřování Aliance. Neměli bychom to ale přehnat a stavět NATO jako celosvětovou organizaci, pokud jde o členství," uvedl.

  Bukurešťský summit měl podle něj vyslat jasný pozitivní signál partnerským státům a těm zemím, které se podílí na aliančních misích.

  Klaus v projevu připomněl, že kromě Afghánistánu a Středního východu představuje oblast nestability také Balkán." Jsme připraveni pokračovat v našich závazcích v Kosovu, ale vnímáme, že existují rozporné názory na šance Kosova stát se plnoprávným státem v dohledné budoucnosti," konstatoval.

  Podotkl, že Česká republika formální uznání Kosova stále zvažuje. "Ale bez ohledu na to jsme přesvědčeni, že nastal čas zahájit novou etapu v přístupu k Srbsku, které by nemělo zůstat zemí, jež je stále jen kritizována. To samozřejmě není úkol pro NATO, ale pro všechny politiky."


  Čtěte také:
  Speciální příloha Summit NATO 2008
  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media