natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kvůli migrantům chce Itálie námořní misi NATO u libyjských břehů

  27. dubna 2016  13:42
  Itálie prosazuje, aby Severoatlantická aliance v úzké koordinaci s Evropskou unií spustila kvůli přílivu uprchlíků do Evropy další námořní operaci. Hlídkování plavidel NATO u břehů Libye by mohlo začít po summitu Aliance už za tři měsíce.  

  Kanadská fregata HMCS Fredericton u řeckých břehů | foto: FIS

  Plán je součástí širší italské strategie s cílem zabránit migrantům využívat Libyi jako výchozí bod pro cestu do Evropy. Počítá s tím, že uprchlíci bez nároku na získání azylu budou vráceni z Evropy zpět do svých domovských zemí. Ty ale obdrží finanční pomoc na vybudování přijímacích středisek a reintegraci vrácených uprchlíků do společnosti.

  Flotila NATO

  Aliance má k dispozici dvě stálé námořní skupiny. Každou tvoří většinou šestice plavidel, která do skupiny poskytují různé členské země NATO.

  Plavidla pak po určitou dobu operují společně a podléhají aliančnímu velitelství pro námořní operace MARCOM. Podobně pak má velitelství k dispozici ještě dvě skupiny minolovek.

  Do mise v Egejském moři byla nasazena Stálá skupina 2. Tu tvoří v současnosti vlajková loď FGS Bonn (Německo), HNLMS Van Amstel (Nizozemsko), HS Aittitos, HS Krateos a HS Spetsai (Řecko), ITS Alieso (Itálie), FS L’Adroit (Francie). HMCS Fredericton (Kanada), TCG Gokova (Turecko) a RFA Fort Vitoria (Británie).

  „Na úrovni NATO jsme požádali, aby námořní protiteroristická operace Active Endeavour ve východním Středomoří byla přenastavena na dohled u libyjského pobřeží,“ uvedla italská ministryně obrany Roberta Pinotti. Ta očekává, že spojenci takovou misi schválí 7. července na summitu NATO ve Varšavě.

  Od roku 2014 dorazilo na lodích do Itálie více než 350 tisíc migrantů z celého světa. Ačkoliv část z nich hledá podle humanitárních organizací azyl na evropském kontinentu oprávněně kvůli konfliktům ve svých domovských zemích, tisíce lidí přijíždějí v poslední době převážně z oblasti subsaharské Afriky. Tu přitom Evropská unie považuje za „dostatečně bezpečnou“ pro návrat.

  Podle agentury Frontex, která zodpovídá za ostrahu vnější hranice EU a nynější námořní operaci Triton ve Středozemním moři, se počet migrantů mířících do Itálie i díky zlepšení počasí za pouhý měsíc prakticky zdvojnásobil.

  V březnu zamířilo převážně z Libye k italským břehům téměř 9 600 lidí. Ve stejném měsíci roku 2015 to bylo přibližně 2 300 lidí. Téměř všichni pocházeli ze zemí subsaharské Afriky, především z Nigérie, Somálska a Gambie.

  Prostředky agentury ve Středozemním moři jsou dosud ale velmi omezené. Její velitelé mají k dispozici pouze jeden vrtulník, dvě letadla, dva motorové čluny a tři větší lodě.

  U Řecka hlídkuje desítka plavidel

  Podporu italskému plánu nepřímo vyslovil britský premiér David Cameron s tím, že příliv migrantů „je důvodem ke snahám pracovat s novou libyjskou vládou na budování kapacit libyjské pobřežní stráže, aby pomohla zastavit tok nelegálních přistěhovalců přes Středomoří do Evropy“.

  K přípravám na možné změny migračních tras vyzval Alianci i Evropskou unii také český premiér Bohuslav Sobotka. Posílit by se podle něj měla zejména ostraha na moři mezi Itálií a Libyí.

  „Měla by se na to připravit Severoatlantická aliance, měli bychom být připraveni posílit Frontex na moři mezi Itálií a Afrikou. Možná by se tam do budoucna měla připravit i operace NATO, pokud se ukáže, že ten migrační proud se přesměroval přes Libyi do Itálie,“ konstatoval premiér Sobotka.

  Severoatlantická aliance v únoru spustila námořní operaci v Egejském moři. Původně tři plavidla začala hlídkovat ve vodách mezi Řeckem a Tureckem a hledat a sledovat trasy, kudy pašeráci lidí tisíce uprchlíků do Evropy přivážejí.

  Mise už v současnosti čítá desítku plavidel a podle údajů agentury Frontex přináší pozitivní výsledky. Díky smlouvě mezi Evropskou unií a Tureckem, podepsané v březnu, jsou uprchlíci přicházející na řecké ostrovy z Turecka deportováni zpět, pokud v Řecku nezískali azyl.

  Příliv migrantů do Evropy se díky hlídkování a nové smlouvě značně snížil. Mezinárodní organizace pro migraci uvádí, že do Řecka v posledních dvou týdnech přijíždělo zhruba 70 uprchlíků denně, předtím to bylo 1 500 migrantů denně.

  „Přestože klimatické podmínky i nadále na ostrovech v Egejském moři hrají velkou roli, klesající trend posledních týdnů pokračuje i v dubnu. Šlo v průměru o méně než 100 osob denně,“ uvedl výkonný ředitel Frontexu Fabrice Leggeri. Valnou většinu podle něj tvoří uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media