natoaktual.cz

Íránec ukradl Američanům tajemství nové stíhačky, zatkli ho na letišti

14. ledna 2014  12:05
Američtí federální agenti zatkli na letišti v New Jersey muže, který se pokusil propašovat do Íránu dokumenty s citlivými vojenskými informacemi o nejmodernější americkém stíhacím stroji F-35.  

Letoun F-35 Lightning II | foto: JSF Program

nformaci potvrdilo ministerstvo spravedlnosti s tím, že FBI devětapadesátiletého Mozaffára "Araše" Chazaího zatkla minulý čtvrtek krátce před odletem do německého Frankfurtu, odkud měl pokračovat do Teheránu.

F-35 Lightning II

Letoun F-35 Lightning II

Jednomotorový jednomístný stroj 5. generace patřící do takzvané kategorie "neviditelných". Na jeho vývoji se kromě USA a Británie podílí ještě dalších 9 zemí. Má nahradit ve výzbroji několika států NATO a Izraele stroje F-16 a F/A-18. Vyrábí se ve třech variantách včetně jedné s kolmým startem. Má plnit roli vzdušné nadvlády a současně podporovat pozemní jednotky.

Federální úřady i tajné služby se o něj zajímaly už od loňského listopadu. Íránec, který v roce 1991 získal americké občanství a žil v Manchesteru ve státě Connecticut, pracoval do loňského léta jako inženýr u několika společností, které se podílejí na vývoji a testování tryskových motorů pro vojenské letouny.

Podle obvinění poslal v listopadu kamionem přes celé Spojené státy do přístavu v kalifornském Long Beach objemnou zásilku, která měla být odsud lodí přepravena do Íránu. V dokumentaci k zásilce Chazaí uvedl, že jde o vybavení domácnosti.

Bedny mířily do Íránu

Celníci a agenti HSI (Homeland Security Investigations) však při kontrole zjistili, že zásilka ukrývá mnoho krabic s citlivými dokumenty včetně detailních technických manuálů, specifikačních listů a dalších materiálů týkajících se projektu nejnovějšího amerického letounu F-35 a tryskových motorů.

Dokumenty, z nichž některé podléhají stupni utajení, podle obvinění Chazaí ukradl během svého působení u týmu pro testování odolnosti některých komponentů.

Kde bude létat

Letoun F-35 Lightning II

USA - 2 400 kusů
Británie - 138
Itálie - 90
Izrael - 19 (až 100)
Nizozemsko - 85
Austrálie - 72 (až 100)
Kanada - 65
Dánsko - 30?
Norsko - 52
Turecko - 100?
Japonsko - 42
Singapur - až 100
Jižní Korea - 60?

Výrobce letounů Lockheed Martin ani ministerstvo obrany zatím případ kvůli vyšetřování nijak nekomentují.

Íránci za pokus o vývoz kradeného zboží hrozí až deset let vězení a pokuta 250 000 dolarů. Je však velmi pravděpodobné, že obvinění bude ještě rozšířeno. Případem se totiž zabývá zvláštní vyšetřovací úřad amerických vzdušných sil, FBI, celní služba i úřad pro vnitřní bezpečnost.

V relativně krátké době jde o druhý známý pokus, kdy se projekt letounu F-35 stal terčem průmyslové špionáže. Před rokem americká administrativa připustila, že se podařilo pravděpodobně čínským hackerům zmocnit řady citlivých informací k tomuto stroji páté generace.

Letoun využívající technologie "stealth" má postupně vytvořit páteř amerického letectva a zajistit nejen USA, ale i několika dalším spojencům vzdušnou převahu pro následující dekády.

inc natoaktual.cz
zpět na článek