natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Agenti Moskvy, nebo NATO? Válka slov o Ukrajině je v plném proudu

  9. dubna 2014  20:09
  Na Ukrajině operují vaši agenti, osočují se přes média navzájem Spojené státy a Rusko. Zdá se, že informační válka běží naplno, jak ukazuje jeden z příkladů.  

  Ozbrojenec bez označení před základnou ukrajinských sil na Krymu | foto: Wikimedia

  Světové agentury v čele s Reuters, AP nebo AFP citovaly v úterý šéfa americké diplomacie Johna Kerryho, který během slyšení v Senátu v reakci na situaci na východě Ukrajiny prohlásil, že do země byli vysláni ruští agenti, aby v zemi vytvořili chaos. 

  "Všechno, co jsme viděli v posledních 48 hodinách od ruských provokatérů a agentů působících na východní Ukrajině nám říká, že tam byli vyslání s úmyslem vytvořit chaos," uvedl Kerry a označil takové akce za nelegitimní a nelegální (více čtěte například zde).

  Hlas Ruska

  Voice of Russia (Hlas Ruska) je ruská státní rozhlasová stanice vysílající do zahraničí. Úkolem stanice je seznamovat zahraničí s oficiálním ruským pohledem na dění v Rusku i ve světě. Vysílá v ruštině a dalších 38 jazycích do 160 zemí světa. Loni 9. prosince podepsal ruský prezident Vladimir Putin dekret o sloučení této stanice a státní agentury RIA Novosti do nově vzniklé agentury Rusko dnes (Rossija segodňa).Šéfem nové agentury je Dmitrij Kiseljov, ultrakonzervativní obhájce kremelské politiky, který se po ruské okupaci Krymu ocitl na sankčním seznamu Evropské unie.

  Ukrajinští představitelé jsou přesvědčeni, že vření na ruskojazyčném východu země zorganizovalo Rusko. Někteří ukrajinští politologové předpokládají, že skutečným cílem bylo vyprovokovat Kyjev k vyhlášení stanného práva na východě a jihu země, čímž by se Moskvě podařilo zpochybnit výsledek prezidentských voleb, vyhlášených na 25. května.

  Na druhé straně je pak státem placená rozhlasová stanice Voice of Russia nebo ruské státní agentury RIA Novosti a ITAR-TASS. Bezprostředně po Kerryho slovech přispěchaly se svou verzí. Agentury přinesly rozhovor s kanadským analytikem Michelem Chossudovským, ředitelem Centra pro výzkum globalizace v Montrealu.

  Podle něj NATO prostřednictvím najatých bezpečnostních společností přímo na Ukrajině můžecvičit teroristy, kteří mají situaci v zemi destabilizovat. "Tyto organizace (soukromé bezpečnostní firmy) můžou dělat to, co NATO nemůže dělat otevřeně. Mohou vycvičit lidi, aby se z nich stali teroristé," uvedl Chossudovský.

  Ruská média také citují šéfredaktora ruského měsíčníku Národní obrana Igora Korotčenka. Ten působí také jako předseda společenského výboru fungujícího při Ministerstvu obrany Ruské federace a jako ředitel analytického centra zabývajícího se světovým obchodem se zbraněmi. 

  Podle něj jde "o pokračování intervenční politiky USA na Ukrajině a přípravy pro masakr na jihovýchodě země". Na Ukrajině se podle něj pohybují "žoldáci soukromé bezpečnostní společnosti Greystone", kteří mohou být financování ze strany ukrajinských oligarchů a organizování ve spolupráci s americkým ministerstvem zahraničí.

  Greystone je původně dceřinou společností známé americké bezpečností agentury Blackwater (nyní Xe Services). Podle Moskvy se na 150 těchto agentů mělo objevit v uniformách ukrajinských jednotek Sokol v Charkově. Chossudovský pro RIA Novosti uvedl, si příslušníky soukromé agentury "mohlo najmout NATO, ukrajinská vláda nebo nějaký prostředník", aby potlačili protesty ve městech na východě Ukrajiny.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media