natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Smlouva o raketách je minulostí. USA i Rusko potvrdily její zánik

  2. srpna 2019  12:05,  aktualizováno  13:13
  Dlouholetá americko-ruská smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu INF je minulostí. Zánik dohody z roku 1987 potvrdily Spojené státy i Rusko v pátek 2. srpna, kdy vypršela šestiměsíční výpovědní lhůta. Spojenci z NATO viní ze zániku dohody Moskvu. Ta naopak obviňuje USA.  

  Odpálení balistické rakety - ilustrační snímek | foto: MDA

  „USA daly Rusku šest měsíců na to, aby se vrátilo k dodržování smlouvy. Rusko odmítlo, takže smlouva dnes končí. USA nezůstanou součástí smlouvy, pokud ji druhý porušuje. Rusko nese výlučnou odpovědnost,“ oznámil šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

  Kroky Moskvy podle něj ohrožují nejvyšší zájmy Spojených států, protože vývoj a rozmísťování raketových systémů porušujících dohodu je přímou hrozbou pro USA a jejich spojence a partnery.

  Nové rakety vyrábíme, ale nerozmístíme je, slibuje Moskva

  Dohoda mezi USA a Sovětským svazem z roku 1987 zakazovala vývoj, výrobu, testování a rozmisťování střel s doletem 500–5 500 kilometrů. Jejím bezprostředním výsledkem byla likvidace 2 692 ze země odpalovaných balistických raket a raket s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží.

  USA ale už několik let obviňují Rusko, že minimálně od roku 2005 vyvíjí a rozmisťuje novou střelu s označením Novator 9M729 nebo též SSC-8, která do této kategorie patří. Washington tvrdí, že její dolet při ruských testech přesáhl povolených 500 kilometrů, zatímco Moskva uvádí, že střela má dolet jen 480 kilometrů.

  Za USA se postavili také všichni spojenci z NATO a opakovaně vyzvali Moskvu, aby se k dodržování smlouvy vrátila a tím smlouvu zachránila.

  INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty)

  • Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupila 1. června 1988.
  • Ve smlouvě se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500–5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.
  • Moskva už v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením. Důvodem byl americký plán na umístění základen protiraketového štítu v ČR a Polsku. Ruský prezident Vladimir Putin také tvrdil, že je smlouva v rozporu s ruskými zájmy. USA ale v roce 2009 od protiraketového štítu upustily. V roce 2012 naopak Spojené státy obvinily Rusko z porušování smlouvy. Důvodem byly údajně testy nové rakety s plochou dráhou letu pro mobilní komplex Iskander-M. V červenci 2014 USA znovu obvinily Rusko z porušení dohody, Moskva tehdy údajně testovala řízenou střelu a pak ji tajně rozmístila.
  • Americký prezident Donald Trump v říjnu 2018 oznámil, že USA od smlouvy odstoupí. Krok zdůvodnil tím, že Rusko smlouvu porušuje a že se nevztahuje na Čínu. Moskva to popírá, ale zároveň odmítá pustit k novým raketám inspektory. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s rozmístěním nových amerických raket.

  Všech 29 členů NATO se shodlo, že nový systém představuje významné bezpečnostní riziko a USA proto 2. února zahájily šestiměsíční výpovědní proces dohody. Smlouva tak 2. srpna zanikla. „Spojené státy oceňují dohody o kontrole zbrojení, jsou-li dodržovány všemi stranami. Je zklamáním vidět Rusko odmítnout se vrátit k dodržování smlouvy, která udržovala Ameriku, Rusko a naše spojence v bezpečí více než tři desetiletí,“ uvedla americká vyslankyně při NATO Kay Hutchison.

  Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga chystají spojenci společný postup a balíček opatření, jak nyní reagovat. Jaké kroky či opatření Aliance podnikne, ale neupřesnil. „Rusko nese výlučnou odpovědnost za její zánik. NATO bude reagovat uměřeným a odpovědným způsobem a bude i nadále zajišťovat důvěryhodné odstrašení a obranu,“ prohlásil Stoltenberg.

  Severoatlantická rada na úrovní velvyslanců všech členských zemí vydala v pátek  čtyřbodové prohlášení, v němž konstatuje, že americké rozhodnutí spojenci plně podporují. Zároveň je podle prohlášení Aliance odhodlána zachovat účinnou mezinárodní kontrolu zbrojení, odzbrojení a nešíření zbraní a usilovat o konstruktivní vztah s Ruskem, „pokud to ruské kroky umožní“.

  „Litujeme, že Rusko neprokázalo žádnou ochotu a neudělalo žádné prokazatelné kroky k návratu plnění svých mezinárodních závazků. Situace, kdy Spojené státy plně dodržují Smlouvu a Rusko ne, není udržitelná,“ uvedli vyslanci.

  Ukončení platnosti smlouvy v pátek znovu potvrdila také Moskva. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ale zopakoval návrh ruského prezidenta Vladimira Putina z letošního února, že pokud s rozmisťováním nových raket středního doletu nezačnou Spojené státy, Rusko to také neudělá. „Nabídli jsme Spojeným státům a dalším zemím NATO, aby zvážily možnost vyhlásit stejné moratorium na rozmístění raket středního a kratšího doletu,“ citovala Rjabkova agentura TASS s tím, že „dokud se v tom či onom regionu takové americké prostředky neobjeví, Rusko se zdrží rozmístění svých systémů“.

  Rusko rovněž ještě před vypršením šestiměsíční lhůty schválilo zákon o pozastavení platnosti smlouvy INF. Přijatý zákon dával prezidentovi Vladimiru Putinovi právo dohodu obnovit.

  Zánik smlouvy o raketách spustí vlivové operace Ruska, tvrdí politolog

  Zánik smlouvy je podle expertů jedním z důsledků zhoršování vztahů mezi Západem a Ruskem. Obě strany přitom dlouhodobě upozorňovaly, že se omezení raket nevztahují na další významné aktéry - Čínu, Pákistán, Indii nebo Írán, které kategorii těchto zbraní vlastní.

  „Lituji, že dnes kvůli nezodpovědnému přístupu Ruska končí smlouva INF. Ta přes 30 let zajišťovala vyšší míru evropské i naší bezpečnosti. Aktivně podporuji úsilí o vytvoření nové smlouvy, případně i v širším formátu,“ uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media