natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Gates svou kritiku NATO v Afghánistánu zmírnil, ale trvá na ni

  18. ledna 2008  12:04
  Americký ministr obrany Robert Gates ve středu nadzdvihl alianční spojence, když zapochyboval o jejich schopnosti vést protipovstalecké boje na jihu Afghánistánu. Svou kritiku od té doby mírní a vysvětluje. Na jednom ale trvá. NATO podle něj své jednotky na takovéto boje necvičilo.  

  Diplomatický rozruch a následnou potřebu vysvětlení vyvolala Gatesova slova ohledně působení jednotek NATO v jižním Afghánistánu, která padla při rozhovoru pro středeční vydání deníku Los Angeles Times.

  "Obávám se, že jsme tam rozmístili (vojenské poradce), kteří nejsou  odpovídajícím způsobem vycvičeni a také se obávám, že tam máme rovněž některé vojenské síly, které neví, jak provádět protipovstalecké operace," řekl americký ministr.

  Obratem na tyto výroky odmítavě reagoval jak generální tajemník NATO, tak spojenci, kteří mají své vojáky právě na jihu země, tedy zejména Kanaďané, Britové a Holanďané. Ti v nejneklidnější části Afghánistánu vedou boje proti zbytkům skupin svrženého talibanského hnutí.

  "Všechny země na jihu - kde je to velmi náročné - odvádějí vynikající práci," reagoval šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer. Holandský ministr obrany Eimert Van Middelkoop si záležitost nechal vysvětlit od tamního velvyslance USA. Po schůzce uvedl, že věří, že šlo o nedorozumění a že Gates nekritizoval žádnou konkrétní zemi.

  Gates svá slova vysvětlil, ale neodvolal
  Pod palbou kritiky za své středeční výroky Gates včera částečně otočil a chválil alianční vojáky za jejich "odvahu a obětavost", díky nimž Talibanu způsobili "značné ztráty", citovala Gatese CNN. Neměl prý v úmyslu ani srovnávat výkony aliančních  spojenců a USA. Včera také ještě volal kanadskému premiérovi, aby mu svá slova vysvětlil.

  Na své kritice NATO za absenci odpovídajícího výcviku pro boj s povstalci ale Gates trvá. "Musíme si přiznat skutečnost, že Aliance jako celek nikdy necvičila na protipovstalecké operace," řekl včera Gates. Nicméně dodal, že některé jednotlivé země podle něj jisté úspěchy na tomto poli mají.

  ISAF má 40 000 vojáků, včetně Čechů
  Severoatlantická aliance vede od roku 2003 v Afghánistánu operaci jednotek ISAF, které pomáhají po svržení Talibanu afghánské vládě zemi stabilizovat. ISAF mají nyní zhruba 40 000 vojáků, nicméně podle tamních velitelů to stále není dost. Do neklidné jižné provincie vysílají Američané dalších 3 200 svých vojáků, celkový počet Američanů v Afghánistánu tak vzroste na téměř 30 tisíc. Většina z nich je součástí ISAF.

  Součástí ISAF jsou i čeští vojáci. Jižně od Kábulu začne za měsíc působit také český rekonstrukční tým. Jeho součástí by mělo být asi 200 vojáků a civilních odborníků, kteří se budou podílet na obnově země. - více zde

  pz natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media