natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Francie vyšle tanky a obrněnce do Polska, kvůli ruské agresi na Ukrajině

  3. února 2015  16:29
  Po stíhačkách k ochraně vzdušného prostoru vyšle Francie jako ujištění o spojenectví na několik měsíců do Polska také tanky a obrněnce. V Paříži se na tom dohodli představitelé obou zemí.  

  Francouzské tanky Leclerc | foto: Armée de Terre

  „Francie nasadí tanky Leclerc a obrněná vozidla po dobu dvou měsíců a zapojí se do řady cvičení NATO v Polsku,“ uvádí se ve společné deklaraci, kterou v Paříži podepsali polská premiérka Eva Kopacz a francouzský prezident François Hollande.

  Jde o další ze série opatření, které mají vyslat odstrašující signál směrem k Rusku a zároveň ujistit členské země na východní hranici NATO, že jsou jejich spojenci v případě ohrožení připraveni přispěchat na pomoc.

  „Jsme znepokojeni začarovaným kruhem násilí a odsuzujeme všechny ilegální akce proti ukrajinské suverenitě a územní celistvosti,“ uvádí se ve společné polsko-francouzské deklaraci. Zároveň obě země vyzývají Rusko, aby bezodkladně ukončilo všechny formy podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny.

  Francie už loni na jaře bezprostředně po ruské anexi Krymu vyslala do Polska na čtyři měsíce své stíhačky. Teď vyšle těžkou techniku včetně tanků a obrněnců. Do další série aliančních manévrů na východě pak chce nasadit také speciální síly, námořnictvo a letectvo.

  NATO jako celek nemá na území svých východních členů stálé základny. Kvůli ruské politice posledních měsíců a krizi na Ukrajině však Aliance výrazně posílila ochranu vzdušného prostoru nad Pobaltím a Polskem a v oblasti udržuje vojenské jednotky, které se po několika měsících střídají.

  Polsko posiluje obranu

  Varšava před několika dny přijala zvláštní plán na posílení polské bezpečnosti. Kromě zajištění podmínek pro rotující jednotky spojenců na svém území připravuje na letošní rok několik velkých vojenských cvičení, do kterých se zapojí kromě Francie rovněž Británie, Německo a Kanada.

  V polském městě Bydgoszcz by pak mohlo vzniknout základna pro alianční síly velmi rychlé reakce (VJTF). Zvláštní nepočetné předsunuté jednotky s prvky velení a řízení NATO budou plánovat a připravovat vojenská cvičení a v případě ohrožení zajišťovat přivolání spojeneckých posil.

  „Usilujeme také o vytvoření skladů vojenské techniky a materiálu,“ konstatoval ministr obrany Tomasz Siemoniak. Podobné předsunuté sklady mají vyrůst celkem v šesti zemích. Kromě Polska také v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Bulharsku a Rumunsku. Díky nim budou moci síly velmi rychlé reakce NATO cestovat doslova na lehko a zasáhnout na místě do dvou dnů.

  Do polského plánu posílení bezpečnosti patří ještě užší spolupráce se sousedy, včetně Ukrajiny. Ještě do poloviny letošního roku má vzniknout společná litevsko-polsko-ukrajinská brigáda se sídlem v polském Lublinu. Ta by měla být v budoucnu nasazována do operací s mandátem OSN.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media