natoaktual.cz

Flotila NATO už hledá trasy pašeráků lidí v Egejském moři

17. února 2016  18:53
Flotila bojových lodí NATO doplula do Egejského moře. Mezi tureckými a řeckými břehy bude hledat a sledovat trasy, kudy pašeráci převážejí do Evropy tisíce uprchlíků. O námořní operaci rozhodli ministři obrany před týdnem.  

Kanadská fregata HMCS Fredericton u řeckých břehů | foto: FIS

Stálou námořní skupinu 2 (SNMG2 - Standing NATO Maritime Group 2) doplnily o víkendu další dvě bojové lodě.

Pětice plavidel pod německým velením bude mít za úkol provádět průzkum a sledování nelegálních tranzitů přes Egejské moře a spolupracovat s agenturou Frontex a řeckou i tureckou pobřežní stráží. Situaci budou ze vzduchu monitorovat také speciální průzkumné letouny včasné výstrahy AWACS.

Alianční flotila

Aliance má k dispozici dvě stálé námořní skupiny. Každou tvoří většinou šestice plavidel, které do skupiny poskytují různé členské země NATO. Plavidla pak po určitou dobu operují společně a podléhají aliančnímu velitelství pro námořní operace. Podobně pak má velitelství k dispozici ještě dvě skupiny minolovek.

V oblasti Středozemního moře právě působí Stálá skupina 2 (SNMG2), která v uplynulých týdnech cvičila společně s tureckým námořnictvem. Během manévrů námořníci nacvičovali kromě ostrých střeleb na hladinové cíle, protivzdušné obrany a protiponorkového boje také pátrací akce a záchranné operace.

Skupinu tvoří vlajková loď FGS Bonn (Německo), TCG Barbaros (Turecko), ITS Libeccio (Itálie), HS SALAMIS (Řecko) a HMCS Fredericton (Kanada). „Budeme poskytovat vyšší úroveň průzkumu a sledování k efektivnějšímu zmapování kriminálních aktivit,“ uvedl kanadský ministr obrany Harjit Sajjan.

O velmi rychlé námořní operaci rozhodli šéfové obrany osmadvacítky před týdnem v Bruselu na žádost Německa a Turecka. Počet migrantů připlouvajících do Evropy po moři se za prvních šest týdnů letošního roku meziročně zdesetinásobil na více než 80 tisíc. Nejvíce lidí se dlouhodobě snaží přeplout právě z Turecka do Řecka.

Námořní síly NATO budou uprchlíky, kterým pomohou v případě potíží v Egejském moři, vracet přímo do Turecka, které s takovou variantou souhlasilo.

„Tato mise se dala dohromady za dvacet hodin... Učinili jsme velmi rychlé rozhodnutí,“ konstatoval vrchní velitel aliančních sil Philip Breedlove, který alianční flotilu ještě během jednání do vod Egejského moře převelel.

Ankara sama už znásobila hlídky na 2 600 kilometrů dlouhém pobřeží Egejského moře, vyslala tam pobřežní stráž i policisty a zvýšila tresty pro dopadené převaděče.

inc natoaktual.cz
zpět na článek