natoaktual.cz

Armáda pořídí 200 menších dronů do boje, nákup velkých zatím odsune

23. května 2023  8:35
Místo zvažovaného nákupu tří izraelských bezpilotních taktických letounů Heron 1 střední kategorie schopných nést zbraně česká armáda nejprve pořídí na 200 menších dronů, které budou využívat přímo bojové jednotky. Ministerstvo obrany s armádními experty přehodnotili plány na základě poznatků z války na Ukrajině s tím, že cílem je maximálně zvýšit bojové schopnosti.  

Bezpilotní letoun Heron 1 izraelského výrobce IAI | foto: wikimedia

Ministerstvo obrany přerušilo vyjednávaní s izraelskou vládou o pořízení bezpilotních prostředků Heron 1, které je možné vyzbrojit střelami nebo pumami. Mělo jít o tři letouny spadající do kategorie střední velikosti za 2,7 miliardy korun.

Místo toho na základě poznatků ze současného bojiště a především války na Ukrajině armáda změnila pořadí nákupů bezpilotních strojů a chce pořídit 200 menších dronů, informoval mluvčí Generálního štábu Ivo Zelinka. Od malých kvadroptér až po dvacetikilové letouny s dlouhou vytrvalostí. Původně plánovaná nákup středních taktických dronů se tak odsune.

Doporučili to armádní experti na základě hodnocení bojové efektivity jednotlivých kategorií bezpilotních prostředků. Podle ředitele sekce zpravodajského zabezpečení ministerstvo obrany Romana Hyťhy se vyhodnocují poznatky ze současného bojiště kontinuálně, ale intenzita a charakter bojů na Ukrajině je akcelerovaly a daly jim jasný směr.

„Naším úkolem je sledovat schopnosti našich potenciálních protivníků komplexně, nezaměřovat se jen na jeden segment nebo region. Na druhou stranu probíhající ruská invaze na Ukrajinu je významná nejen svým rozsahem, ale i paletou schopností, kterou obě strany používají, což mělo na naše hodnocení vliv,“ konstatoval.

Menšími bezpilotními stroji chce armáda vybavit všechny tři hlavní bojové prvky – 4. brigádu rychlého nasazení, 7. mechanizovanou brigádu a 43. výsadkový pluk a také průzkumné a podpůrné jednotky. Cílem je podle maximalizovat bojové schopnosti.

Za hlavní výhodu menších dronů armádní experti považují skutečnost, že je mohou bojující jednotky využívat okamžitě přímo samy bez toho, aniž by o jejich nasazení žádaly nadřízené stupně velení.

„Základní výhodou dronů kategorie mikro a mini je, že poskytují veliteli situační přehled na bojišti v čase, kdy on to zrovna potřebuje. Jejich použití pro velitele tak není o moc těžší, než když si vyndá dalekohled z batohu,“ uvedl Petr Čeklovský ze sekce zpravodajského zabezpečení.

A dalším nezanedbatelným bonusem menších dronů z pohledu armády je, že s nimi už má rozsáhlé operační zkušenosti. Část bojových rot pozemních sil už totiž má ve svých sestavách takzvané rotní komplety ISR, které obsahují i bezpilotní prostředek Wasp AE. 

U vybraných útvarů jsou také zařazeny kvadrokoptéry „Vážka A“ a bezpilotní letouny Raven a Puma. A 53. pluk průzkumu a elektronického boje je pak jako jediná jednotka vybavena letouny Scan Eagle s vyšším dosahem i vytrvalostí.

„Z pohledu jednotek půjde zejména a citelné kvantitativní navýšení toho, čím už armáda disponuje, byť dojde k rozšíření o nové typy,“ dodal Čeklovský.

Náklady na řízení 200 menších drol budou podle ministerstva nižší, než byla očekávaná cena tří středních taktických dronů. „Je třeba mít ale na paměti, že drony kategorie mikro a mini nemohou nikdy nahradit střední taktické drony a naopak. Jsou to jiné prostředky,“ podotkl Hyťha.

Obrana vyjednávala o pořízení letoun Heron 1 izraelského státního výrobce IAI (Israel Aerospace Industries) od loňského léta. Letos na jaře také zástupci ministerstvo a generálního štábu navštívili továrnu bezpilotních strojů Bayraktar, které sklízí bojové úspěchy na Ukrajině.

inc natoaktual.cz
zpět na článek