natoaktual.cz

Stíhačky patří do společného evropského letectva, tvrdí prezidentští kandidáti

3. prosince 2012  19:13
Ochranu vzdušného prostoru nad Českem by mělo zajišťovat společné evropské nadzvukové letectvo. Taková je vize hned několika prezidentských kandidátů na klíčovou otázku v době, kdy vláda řeší prodloužení pronájmu stávajících letounů Gripen.  

Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman během debaty prezidentských kandidátů o zahraniční politice a bezpečnostních otázkách (3. 12. 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"V současné situaci jsem pro zachování vlastního stíhacího letectva," řekl Miloš Zeman v debatě pětice prezidentských kandidátů v pražském CEVRO Institutu.

Diskuze pořádaná Informačním centrem o NATO byla tentokrát věnovaná zahraničně-bezpečnostním otázkám.

Podle Zemana se ale ve výhledu jeví jako přinejmenším zajímavá možnost společné ochrany vzdušného prostoru v rámci celé Evropy. K takové variantě, kdy by celý evropský kontinent včetně Česka chránilo společné evropské letectvo, se jednoznačně přiklánějí i Jiří Dienstbier a Vladimír Dlouhý.

Naopak Jan Fischer a Přemysl Sobotka jsou pro zachování vlastního nadzvukového stíhacího letectva. "Ze všech dostupných analýz, které jsem k tomu kdy měl, se mi to jeví jako jediná možnost," uvedl Fischer.

Palestina, Kosovo a Gruzie

K dalším otázkám, které si organizátoři na kandidáty v moderované debatě připravili a na něž se dalo odpovědět pouhým ano či ne, patřila otázka Palestiny. Až na Jiřího Dienstbiera všichni ostatní podpořili oficiální postoj České republiky, která spolu s Izraelem, Spojenými státy, Kanadou, Panamou a několika tichomořskými státy hlasovala proti tomu, aby byla Palestina pozorovatelskou zemí v OSN.

"Jestliže někteří politici jsou ochotni jednat s Hamásem, páchají hřích na demokratickém světě," řekl například Přemysl Sobotka v narážce na radikální křídlo islamistů.

Podobně jednoznačně dopadla i vyjádření na další aktuální otázku otázku, zda uznat nezávislé Kosovo. Všichni až na Jana Fischera by byli proti. Zcela radikální postoj k tomu zastává Miloš Zeman, který si podle svých slov nedovede představit, že by současnému kosovskému premiérovi a bývalému veliteli Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Hashimu Thaçimu "podal ruku".

Své "ne" by Zeman řekl také přijetí Gruzie do NATO. Pro vstup zakavkazské republiky, usilující o pozvání do Aliance už roky, by se z debatujících kandidátů vyslovil pouze Přemysl Sobotka. Jiří Dienstbier připustil, že v tuto chvíli neví a nedokáže proto odpovědět.

inc natoaktual.cz
zpět na článek