natoaktual.cz

Čírtek: Překonal jsem strach z výšek!

4. května 2004  23:21
"Nejnáročnější bylo horolezectví, mám strach z výšek. Ale vždycky jsem se přesvědčil, že se to udělat dá, a tak jsem to dokázal. Uvízl jsem ve větvích stromů a dostal se do situace, v níž mi nikdo nemohl pomoci," svěřuje se Andrej Čírtek z tiskové služby Ministerstva obrany, absolvent letošního kurzu přežití ve Vyškově.  

Jaký je bezprostřední pocit po absolvování?
"Že jsem zažil něco, co bych nikdy jindy nezažil. Nyní mám konkrétnější představu o krizových situacích, do kterých se mohu dostat při výjezdu do oblastí válečných konfliktů. A taky mám pocit osobního uspokojení z toho, že jsem to zvládnul, a myslím, že ne špatně."

Co je podle Tebe krizová situace?
"Je to taková situace, kdy člověk nemá svůj život a své jednání pod kontrolou, a věci, které se kolem něho dějí, závisí na něčem jiném, jen ne na něm. Typicky se může jednat o válku, zajetí, pobyt v nestabilní zemi.

Prostě je to situace, kdy najednou nemáš úplnou svobodu jednání, musíš se podřizovat okolnostem a dělat věci, které dělat nechceš a kterých se bojíš."

V této souvislosti jsi řekl, že zvláštní kategorií náročných zážitků v kurzu byl teror, únosy a mučení…
"Ano, měl jsem velmi nepříjemné pocity blížící se strachu při únosech. I když v pozadí vždycky byla jistota, že to je jen hra, byla to hra velmi reálná."

Můžeš mi víc popsat tyto pocity?
"Je to pocit bezmoci nad tím, že někdo jiný rozhoduje o tvém životě a smrti, že si s tebou může dělat, co chce, a přitom ti rozhodně nechce udělat nic dobrého. Chce ti působit fyzickou a psychickou bolest.

Jsou to pocity, kdy musíš poslouchat každý nesmyslný příkaz, kdy si musíš s pouty na rukou sedat do kaluží, plazit se. Je to pocit, kdy jiným povolují nervy a začínají sprostě nadávat a brečet. Musíš snášet, jak tvým kamarádům je způsobována bolest a ty s tím nemůžeš nic dělat."

Autorka článku je spolupracovnicí natoaktual.cz a letošní účastnicí kurzu přežití.

Pavla Jedličková natoaktual.cz
zpět na článek