natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čínské bojové lodě plují do Baltského moře na společné manévry s Ruskem

  23. června 2017  14:20
  Trojice čínských bojových lodí včetně jednoho z nejmodernějších torpédoborců je na cestě do Baltského moře. Zapojí se tam v červenci do společných rusko-čínských manévrů v okolí Kaliningradské oblasti a Petrohradu. Cvičení "Společné moře" pak bude pokračovat ještě v září v Ochotském a Japonském moři.  

  Čínská armáda | foto: CJCS

  Trojice plavidel vyplula z ostrovní oblasti Chaj-nan v neděli, informovala čínská média. Jde o jeden nejmodernějších torpédoborců Čchang-ša s řízenými střelami, raketovou fregatu Jün-čcheng a podpůrnou loď Luoma.

  Míří do Baltského moře, kde se v červenci připojí k ruským plavidlům na společné manévry v okolí ruské militarizované exklávy Kaliningradu a později také u Petrohradu.

  Cvičení pojmenované „Společné moře“ pak bude mít druhou fázi v září, kdy se naopak ruské lodě vydají cvičit s čínským námořnictvem do Ochotského a Japonského moře. Podobné manévry pořádají obě země od roku 2012. Cílem je podle čínské státní agentury Sin-chua „zlepšit koordinaci mezi námořnictvy při společných obranných operacích na moři“. Letošní manévry jsou prý zaměřené na společné záchranné mise a ochranu nákladních lodí.

  Bezpečnostní analytici ale upozorňují, že jedním z hlavních dlouhodobých čínských vojenských cílů je vybudovat silné námořnictvo, které by nad rámec ochrany svých pobřežních vod bylo schopné operovat napříč světovými oceány.

  Podobně v roce 2015 Rusko přizvalo Čínu na společné cvičení ve Středozemním moři. To ale čínští námořníci „poznali“ předtím už v roce 2012, když doprovázeli nákladní plavidla z Adenského zálivu a pak v roce 2014, kdy společně s ruskými, norskými a dánskými plavidly doprovázeli transporty syrských chemických zbraní, určených ke zničení.

  Cvičení ve velmi citlivé oblasti Baltského moře chce pečlivě sledovat NATO. „Samozřejmě, sledujeme všechna cvičení a vojenskou přítomnost v Baltském moři. Každá země má práva cvičit své síly, ale pro nás je důležité, aby se tak dělo v souladu s mezinárodními pravidly a závazky,“ uvedl šéf Aliance Jens Stoltenberg.

  Některá americká média poukazují na fakt, že se rusko-čínské cvičení uskuteční jen krátce před chystanou návštěvou amerického prezidenta Donalda Trumpa v Polsku.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media