natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Chemici dostali medaile za službu v NATO

  4. září 2007  12:59
  Pamětní medaile ministryně obrany dostali dnes v Liberci vojáci z tamní chemické jednotky. Od počátku letošního roku na šest měsíců veleli mnohonárodnímu praporu Sil rychlé reakce NATO. Během nepřetržité pohotovosti je Aliance mohla vyslat do mise kamkoliv na světě.  

  Prohlédni fotky

  "Byla to poslední tečka za půlročním působením našich vojáků ve velení jednotky NATO," řekla mluvčí libereckých chemiků Karolina Zemanová.

  Čeští vojáci od ledna veleli spojencům v 312. multinárodním praporu chemické, radiační a biologické ochrany NATO. Ten v aliančních misích chrání spojenecké vojáky před zbraněmi hromadného ničení.

  Češi tvořili v první polovině roku zhruba polovinu mezinárodní jednotky, do níž patřilo přes 600 vojenských specialistů.

  V červnu velení předali Italům a na dalším fungování mnohonárodního praporu se nyní podílejí prací v radiologické laboratoři. V sestavování a řízení jednotky se totiž jednotlivé země NATO střídají vždy po šesti měsících.

  Mezi hlavní úkoly mnohonárodní jednotky patří ochrana proti zbraním hromadného ničení, monitorování radiačního, chemického a biologického nebezpečí, odebírání, identifikace a analýza vzorků, dekontaminace osob, raněných a techniky a pomoc zasaženým lidem.

  Na výstavbě a pohotovosti mnohonárodní jednotky se s českými experty podílely další alianční země včetně USA, Velké Británie, Španělska, Portugalska, Německa, Slovinska, Polska, Rumunska a Bulharska.

  Během půlroční nepřetržité pohotovosti je NATO mohlo okamžitě vyslat kamkoliv na světě.

  První mnohonárodní prapor chemické, biologické a radiační ochrany NATO vznikl v prosinci roku 2003 a skládal se z 600 specialistů z 11 evropských zemí, USA a Kanady.

  Česká republika tehdy dostala poprvé v historii od NATO úkol prapor vybudovat a dokonce mu velet. Téměř polovinu mužstva tvořili Češi a veleli jednotce v celém roce 2004. Během pohotovosti vojáci praporu chránili například olympijské a paralympijské hry v Aténách a summit NATO v Turecku. - více zde

  Síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF) jsou speciální mnohonárodní jednotky, které mají v případě potřeby zasáhnout okamžitě prakticky kdekoliv. Na vzniku speciálních sil se dohodly členské země NATO během summitu v Praze v listopadu 2002. - více zde

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media