natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští vojáci v Afghánistánu pokračují v misi

  9. února 2006  16:12
  Všichni čeští vojáci v misi ISAF v Afghánistánu jsou po vlně násilností kvůli karikaturám proroka Mohameda v pořádku. I přes neustále napjatou situaci pokračují v plnění svých úkolů, řekl pro natoaktual.cz Jan Pejšek z ministerstva obrany.  

  "S vojáky jsme se spojili kolem sedmé hodiny večer. Všichni jsou v pořádku a pokračují v plnění úkolů bez omezení," uvedl Jan Pejšek z ministerstva obrany.

  Situace ve Fayzabádu na severovýchodě Afghánistánu, kde čtyřicet českých průzkumníků působí spolu s německými a dánskými vojáky, je ale podle Pejška stále napjatá. - více zde

  Podle ministra obrany Karla Kühnla armáda rozhodla o zvýšení ochrany českých vojáků v Afghánistánu. Kühnl to řekl agentuře ČTk bez dalších podrobností.

  Vojáci NATO v Afghánistánu se v minulých dnech stali terčem ozbrojených útoků demonstrantů, protestujících proti zveřejnění karikatur islámského proroka Mohameda v evropském tisku. Během nepokojů bylo zraněno pět norských vojáků mírové mise ve městě Majmaní na severu země. Afghánská policie několik útočníků zastřelila. - více zde

  Nepokojům se nevyhnula ani provincie Badakšan, kde působí čeští vojáci. Už v neděli proběhla přímo ve Fayzabádu ohlášená demonstrace, které se zúčastnilo kolem dvou tisíc lidí. Demonstranti spálili před mešitou Cherka dánskou vlajku.

   

  Dav se později otočil proti jednotkám ISAF a místní duchovní začali popuzovat místní obyvatele proti přítomnosti jednotek ISAF v Afghánistánu.

  Demonstranti se snažili dostat před budovy zahraničních nevládních  organizací, v čemž jim zabránila afghánská policie za tiché asistence vojáků ISAF. V poledne se demonstranti rozešli a demonstrace skončila.

  "Na základě nařízení velitele byla v oblasti snížena aktivita dánského kontingentu při plnění úkolů mimo základnu. U české jednotky zatím nebylo nutné přijímat zvýšená bezpečnostní opatření, plnění úkolů v prostoru operace zatím není situací ovlivněno," konstatoval Pejšek z ministerstva obrany.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media