natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští vojáci drží pohotovost, NATO je může poslat kamkoliv na světě

  3. ledna 2013  9:44
  Stovky českých vojáků drží od počátku ledna nepřetržitou roční pohotovost. V rámci Sil rychlé reakce je velitelství NATO může kdykoli zalarmovat a vyslat kamkoli na světě. Třeba i k hranicím Sýrie na ochranu tureckého obyvatelstva a syrských uprchlíků.  

  Armáda pro síly rychlé reakce vyčlenila letos 760 vojáků | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Pro 760 českých vojáků platí od začátku ledna nepřetržitá pohotovost. Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnů, po celý rok. Armáda letos pro Síly rychlé reakce NATO - NRF (NATO Response Force) vyčlenila přes 760 vojáků.

  Síly rychlé reakce

  Speciální mnohonárodní jednotky, připravené rychle zasahovat na různých místech ve světě. Jsou určeny pro operace v krizových situacích, boj proti terorismu, evakuaci civilistů, jako demonstrativní síly pro odražení agrese. Česká armáda pro NRF v minulosti pravidelně vyčleňovala protichemickou jednotku. Operačního nasazení o síle 25 tisíc vojáků jsou jednotky schopny od podzimu 2006. Na vzniku expedičních jednotek se státy NATO dohodly během pražského summitu v roce 2002. Částečně byly jednotky nasazeny po hurikánu Katrina v USA nebo po zemětřesení v Pákistánu.

  Od protichemických specialistů s mobilní laboratoří, přes protiletadlovou baterii, zpravodajce s pasivním sledovacím systémem Věra až po logisty, ženisty a zdravotníky.

  Normálně chodí dál do práce na svých základnách v Česku, připravují se na cvičištích, ošetřují pacienty. Severoatlantická aliance je ale může v případě potřeby kdykoliv vyslat do zahraniční operace, pokud v ní bude například chemiky, sledovací systémy nebo protiletadlové střely nutně potřebovat.

  "V případě potřeby je NATO může poslat kamkoliv na světě," uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu.

  Čistě teoreticky by se tak čeští vojáci klidně mohli ocitnout třeba na tureckém území u hranic se Sýrií, kde neutichají tvrdé boje mezi vládními jednotkami prezidenta Bašára Asada a opozičními povstalci.

  NATO před měsícem rozhodlo, že na ochranu Turecka do oblasti pošle šest baterií protiraketového systému Patriot a přes tisícovku vojáků.

  A další rozhodnutí k ochraně tureckého obyvatelstva či syrských uprchlíků může přijít velmi rychle. "V takovém případě by stačil k vyslání našich vojáků vyčleněných pro Síly rychlé rekce NATO pouze souhlas vlády," konstatoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  ANALÝZA: Síly rychlé reakce NATO se dožily deseti let. Máme co slavit?

  Turecko totiž už několikrát čelilo ostřelování svého území ze Sýrie. Mezi spojenci v Alianci navíc rostou obavy z bohatého arzenálu balistických raket a hlavně chemických zbraní, které má syrský režim k dispozici. Ze Sýrie přicházejí zprávy, že Asadovy jednotky na povstalecké pozice několikrát odpalovaly rakety typu Scud.

  Ačkoliv NATO opakovaně odmítlo, že by připravovalo nějakou vojenskou intervenci v Sýrii, představitelé některých členských zemí v čele s USA dali jasně najevo, že například použitím chemických zbraní by Asad "překročil pomyslnou červenou čáru" a musel by nést následky.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media