natoaktual.cz

Český Fénix „obkroužil“ odlehlý afghánský okres

17. října 2011  19:15
Povstalci Talibanu a kriminální gangy tuto oblast poblíž hranic s Pákistánem využívají pro pašování zbraní a drog. Na odlehlý horský distrikt Chuši v afghánské provincii Lógar se teď zaměřili čeští vojáci během rozsáhlé průzkumné operace Fénix.  
Vesnice v údolí Dobandi v afghánském okrese Chuši | foto: PRT Lógar
galerie Vesnice v údolí Dobandi v afghánském okrese Chuši Vesnice v údolí Dobandi v afghánském okrese Chuši Údolí Dobandi v afghánském okrese Chuši Čeští vojáci v afghánském okrese Chuši, afghánská policie kontroluje Čeští vojáci v afghánském okrese Chuši Čeští vojáci v afghánském okrese Chuši Čeští vojáci v afghánském okrese Chuši Čeští vojáci v afghánském okrese Chuši Čeští vojáci v afghánském okrese Chuši

V hornatém a nebezpečném okresu Chuši už český rekonstrukční tým v Lógaru v minulých letech úspěšně dokončil několik rozvojových projektů, včetně výstavby dvou dívčích škol. Od poloviny srpna se provinční rekonstrukční tým složený z vojáků a civilních expertů vyměnil.

Češi v Lógaru
V současnosti v Lógaru působí 8. kontingent tvořený převážně vojáky ze 102. průzkumného praporu z Prostějova. Český provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Civilní část tvoří 12 civilních odborníků, vojenskou složku pak 292 českých vojáků. Na starost mají Češi obnovu a rekonstrukci celé provincie. Dokončili už 160 nejrůznějších projektů.

Rozsáhlá třídenní operace s afghánskými bezpečnostními silami tak měla místním obyvatelům ukázat, že "Češi jsou stále tady, připraveni dál pomáhat".

Okres Chuši, kde žije zhruba 15 tisíc obyvatel, patří mezi nejzapadlejší oblasti Afghánistánu. Distrikt protíná důležitá silnice, která ale není plně pod kontrolou místní vlády.

Povstalci Talibanu a kriminální gangy tudy pašují zbraně a drogy. Velmi časté jsou i útoky na místní obyvatele a povstalci zde v nepřístupném terénu budují své tábory.

Do oblasti se proto nejprve přesunul speciální mobilní pozorovací tým s odstřelovači, leteckými návodčími i pyrotechniky, který měl skrytě pozorovat oblast a zajistit bezpečný průjezd pro další jednotky do správního centra v údolí Dobandi.

Tým s podporou obrněných vozidel Pandur nejprve zajistil hlavní příjezdovou cestu a obsadil bývalé policejní kontrolní stanoviště. Tři pozorovací skupiny si pak rozdělili celé údolí. Jedna ze skupin přitom vystoupala na vrchol horského masívu do výšky 2 725 metrů, odkud mohli vojáci krýt příjezd svých kolegů.

"Šest hodin stoupali na pozice, za podpory ostatních kolegů, kteří jim takříkajíc kryli záda. Když jsme stanuli na vrcholu pozorovacího stanoviště a rozmístili zbraně, viděl jsem v tvářích svých podřízených únavu. Ale všichni jsme věděli, že tímto náš úkol teprve začíná," popsal misi velitel pozorovacího týmu Tomáš G.

Druhý den se do oblasti vydala další skupina českých průzkumníků. Ve vesnicích v údolí vojáci předjednávali podmínky setkání místních stařešinů s veliteli koaličních jednotek pro další rekonstrukční pomoc.

inc natoaktual.cz
zpět na článek