Pandur se proměnil v obrněnou sanitku, z boje odveze až osm zraněných

7. ledna 2012  9:24
Čeští vojáci dostali první dva obrněnce Pandur speciálně upravené jako sanitky. Z bojiště dokáže tahle pancéřovaná záchranka bezpečně přepravit až osm zraněných. V nouzi je možné provádět akutní lékařské zákroky i uvnitř.  
Sanitní verze obrněného transportéru Pandur | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Sanitní verze obrněného transportéru Pandur Sanitní verze obrněného transportéru Pandur Sanitní verze obrněného transportéru Pandur Sanitní verze obrněného transportéru Pandur Sanitní verze obrněného transportéru Pandur Nová sanitka na bázi obrněného transportéru během největšího letošního cvičení Sanitní verze obrněného transportéru Pandur během největšího letošního cvičení

Vojáci dostali o osmikolový obojživelný zdravotnický obrněný transportér s vysokou manévrovatelností, pohyblivostí a průchodivostí terénem. "Vozidlo je vybaveno stálým pohonem kol první, třetí a čtvrté nápravy s možností aktivace či deaktivace kol druhé nápravy. Základní osádku tvoří řidič a dva zdravotníci," uvedl Jiří Caletka z ministerstva obrany.

Pandur II 8x8

Délka: 7,50 m
Výška: 2,08 m
Šířka: 2,67 m
Hmotnost: do 20ti tun
Motor: šestiválec 455 HP/335 kW
Max. rychlost: 105km/h
Dosah: 700 km
Zrychlení 0–50 km/h: 14 s
Rychlost plavby: 10 km/h
Max. stoupání: 70 %
Brodivost: 1,5 m

Od bojové verze obrněného vozidla Pandur z výzbroje českých jednotek se liší zdravotnickou nadstavbou. Vnitřní uspořádání a výbava vozidla umožňuje zdravotníkům poskytovat předlékařskou pomoc i provádět akutní lékařské zákroky v nouzových situacích přímo na bojišti.

Uvnitř jsou dvě speciální nosné konstrukce s lůžky pro zraněné připomínající "šuplíky". Do bezpečí je vozidlo schopné najednou přepravit čtyři ležící raněné vojáky, nebo dva ležící a čtyři sedící nebo osm sedících. "V případě plného lékařského dohledu lze zajistit plný monitoring životních funkcí a péči až o dva ležící těžce raněné," konstatoval Caletka.

Premiéru nový obrněný transportér v sanitní úpravě zažil na sklonku roku během největších loňských armádních manévrů na Doupově. Zatím má česká armáda k dispozici dva takto speciálně upravené obrněnce. Letos přibudou další dva. Cena jednoho kusu je zhruba 55 milionů korun a je dílem českých konstruktérů z vojenského opravárenského podniku VOP-025 Nový Jičín.

Všechny sanitní pandury bude mít ve výzbroji 4. brigáda rychlého nasazení. Armáda počítá, že v případě potřeby mohou být stroje nasazeny v zahraničních operacích.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.