natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česko zůstává ve strategickém projektu NATO, zaplatí půl miliardy

  6. prosince 2010  12:17
  I přes razantní škrty ve výdajích na obranu se Česká republika bude nadále podílet na budování strategického systému NATO na sledování pozemních cílů. Má chránit hlavně vojáky v zahraničních misích. Česká účast vyjde na více jak půl miliardy korun.  
  "Česká republika pokládá setrvání v programu za důležité," potvrdilo natoaktual.cz české ministerstvo obrany.

  Program AGS (Alliance Ground Surveillance) patří k nejdůležitějším společným projektům Aliance. Systém má být hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti.

  Bude schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty a poskytnout radarové snímky pozorovaných oblastí a důležité informace předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém by tak měl vojáky nejen chránit, ale i zvýšit jejich bojeschopnost a efektivnost.

  Státy NATO sdružené v programu kvůli tomu společně pořizují vysoce sofistikované bezpilotní letouny Global Hawk, mobilní pozemní pozorovací stanice a budují operační středisko na základně v italské Sigonelle.

  Kvůli ekonomické krizi však byl projekt v polovině roku ohrožen, když z něj kvůli úsporám ve státním rozpočtu vystoupilo Dánsko a představitelé NATO se báli "dominového efektu" a odstoupení dalších zemí.

  Ani česká účast přitom nebyla zcela jasná. Česko totiž do projektu vloží podle údajů ministerstva obrany zhruba 550 milionů korun v několika splátkách rozložených do období let 2013 až 2018. Částka vychází z předem stanoveného klíče bezpečnostních investic NATO (NSIP). "Činí 1,51 procenta z celkového objemu nákladů na pořízení systému," konstatoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Podmínkou pro setrvání v programu ale je, že se do projektu zapojí český obranný průmysl a že se nebude český podíl už zvyšovat, což by hrozilo například s odstoupením dalších států. "To je zatím splněno," dodal Pejšek.

  V Afghánistánu i proti pirátům
  Systém AGS má operačních schopností dosáhnout už v roce 2012. Na projektu za celkových 1,3 miliardy eur se podílí celkem 15 zemí včetně České republiky a vystupujícího Dánska. Česko má od srpna svého experta i v alianční agentuře NAGSMA, která za projekt zodpovídá.

  Okamžité uplatnění by měl systém například v misi ISAF v Afghánistánu, kde by mohl pátrat po nastražených výbušninách, nebo v operaci proti pirátům v okolí Somálska.

  Využít lze systém i při živelných pohromách, průmyslových haváriích či teroristických útocích zbraněmi hromadného ničení. Na nedávném summitu NATO v portugalském Lisabonu členské státy zařadily tento projekt do takzvaného "balíčku kritických schopností", které jsou pro osmadvacítku naprostou prioritou.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media