natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česko pomohlo vzkřísit afghánské vzdušné síly

  22. ledna 2008  10:24
  Afghánské vzdušné síly čeká vzkříšení. Zatím mají k dispozici jen několik helikoptér a jeden transportní letoun. To se ale už na jaře změní. Mimo jiné i díky České republice, která Afghánistánu věnovala dvanáct nepotřebných vrtulníků.  

  "Je to znovuzrození našeho vojenského letectva," prohlásil afghánský prezident Hamíd Karzáí při slavnostním otevření nového vojenského hangáru na kábulském letišti.

  Stavba budovy, která ukrývá zatím jen několik helikoptér a jeden transportní letoun, trvala několik měsíců a stála 22 milionů amerických dolarů.

  Vláda a armáda počítá s tím, že už na jaře bude mít k dispozici osmnáct vrtulníků a čtyři transportní letouny An-32. Vyřazené stroje věnovalo několik zemí. Spojené státy uvolnily přes 180 milionů dolarů na jejich opravu a modernizaci.

  Ke znovuzrození vzdušných sil významně přispěla i Česká republika, když Afghánistánu darovala dvanáct nepotřebných transportních a bitevních vrtulníků Mi-17 a Mi-24 ze skladů české armády.

  První tři stroje afghánští představitelé převzali už loni v listopadu, zbytek vrtulníků by měli afghánští piloti dostat do konce letošního roku. Kromě dodávky vrtulníků by se česká armáda pak v budoucnu chtěla podílet na výcviku afghánských pilotů. - více zde

  Podle amerického generála Jaye H. Lindella, jehož jednotka zajišťuje výcvik afghánských letců, mělo afghánské letectvo před první dodávkou vrtulníků z Česka pouze čtyři helikoptéry.

  "Afghánci potřebují vrtulníky pro pohyblivost na bitevním poli. Stroje Mi-17 jsou opravdu spolehlivé. Oni vědí, jak s nimi létat, umí je udržovat, jen jich nemají dostatek," citovala amerického generála agentura AP.

  Ukrajina poskytne čtyři transportní letouny An-32. Desítku vrtulníků Mi-17 pak slíbily Spojené arabské emiráty.

  Do tří let chce afghánská armáda disponovat až šedesátkou strojů. Afghánský prezident Karzáí připustil, že vyloučena není ani dodávka stíhaček, například letounů F-16.

  Afghánistán měl v minulosti relativně silné vojenské letectvo, které zahrnovalo stovky vrtulníků a letounů MiG-21 a Su-22 sovětské výroby. Ve válečných konfliktech ale Afghánci prakticky o všechny bojové letouny i helikoptéry přišli.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media