natoaktual.cz

Češi jako první na světě procvičují ochranu technologií a infrastruktury

18. února 2021  13:36
Speciální platformu pro zvyšování ochrany důležitých technologií a odolnosti kritické infrastruktury před kyberútoky, narušením dodavatelských řetězců či nepřátelským ekonomickým ovládnutím spustilo české ministerstvo obrany. S několika klíčovými českými firmami hledá v rámci zvláštního cvičení a konzultací zranitelná místa.  
Ilustrační snímek | foto: CCDCOE

“Ochrana kritické infrastruktury a technologií je zásadním prvkem současné geopolitické soutěže. Proto zakládáme speciální platformu, která ve spolupráci s našimi klíčovými firmami umožní České republice technologie chránit,” uvedl náměstek ministry obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.

Speciálního pohotovostního cvičení pro systematickou kooperaci mezi státem a klíčovými českými firmami si všímá prestižní britský Financial Times.

Upozorňuje, že Česká republika se stává první zemí na světě, která se takto snaží zodolnit kritická odvětví proti kybernetickým útokům, krádežím technologií, narušení dodavatelských řetězců nebo ekonomickému ovládnutí důležité infrastruktury ze strany například Číny nebo Ruska.

Více peněz na odstrašení nepřátel a revize odolnosti, plánuje šéf NATO

Má prověřit odolnost vůči takzvaným technologiemi narušující současný technologický řád (EDT - Emerging disruptive technologies) a zajistit obranu před před agresí v takzvané „šedé zóně“ - tedy na pomezí míru a ozbrojeného konfliktu. Odolnost společnosti a kritické infrastruktury je i velkým tématem v rámci NATO.

„Průmyslovou politiku považujeme za součást nejen ekonomického blahobytu, ale i geopolitiky a také obrany a bezpečnosti,“ citoval Kopečného Financial Times s tím, že cvičení je v zásadě o vytvoření spojení mezi vojenskou a civilní sférou, mezi vládním a soukromým sektorem.

Zatím se podle Kopečného zapojilo pět největších firem z obranného průmyslu v zemi. Věří ale, že se program ještě letos rozšíří do dalších odvětví, včetně energetiky, IT, zdravotnictví a nebo potravinářské výroby.

Zahrnuje konzultace o hrozbách s poradci pro národní bezpečnost, workshopy o tom, jak se zaměřit vlastnickou strukturu, ale také simulace, jak reagovat na události typu kybernetických útoků. Nejcitlivější jsou pak bilaterální konzultace s firmami o jejich zranitelnosti.

Financial Times upozornil v této souvislosti na kyberútoky na české nemocnice během propuknutí pandemie koronaviru loni na jaře nebo na loňský zásah britské vlády, který zabránil investorovi spojenému s čínským státem převzít kontrolu nad představenstvem britského výrobce počítačových čipů Imagination Technologies.

inc natoaktual.cz
zpět na článek