natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • České piloty čeká historická mise, s gripeny budou chránit Pobaltí

  27. března 2009  15:30
  Čeští piloti stíhaček Gripen budou od května střežit vzdušný prostor nad třemi pobaltskými republikami - Litvou, Lotyšskem a Estonskem. Je to přelomová mise, v dobách Československa ani v novodobé historii České republiky nebylo české taktické letectvo nasazeno v zahraničních misích.  
  "Lze říci, že to skutečně bude historická mise," uvedl velitel vzdušných sil Jiří Verner.

  Trojice pobaltských států - Litva, Lotyšsko a Estonsko - vlastní letectvo nemají, proto jejich ochranu zajišťují ostatní členské země Severoatlantické aliance, které se pravidelně střídají.

  Jas-39 Gripen - Infografika k letounu

  Česká republika do mise vyšle dva jednomístné letouny Jas-39 Gripen, které budou připraveny zasáhnout v případě vojenského ohrožení těchto států, stejně tak jako poskytnout pomoc a asistenci civilním letadlům v nouzi. Mise potrvá čtyři měsíce, od května do září.

  Češi ochrání Pobaltí před vojenskými hrozbami
  Úkoly a procedury podle Vernera už čeští letci důvěrně znají. Deset let totiž české letectvo působí v rámci aliančního systému včasné výstrahy a ochrany vzdušného prostoru. "Budeme zkrátka držet jednu pohotovost stejně jako dosud v Čáslavi a druhou navíc pak v Pobaltí," konstatoval.

  Jak dodal, do akce odstartují Češi tehdy, bude-li území Pobaltí vojensky ohroženo nějakou další zemí. V minulosti přitom vzdušný prostor pobaltských republik několikrát narušily ruské vojenské stroje.

  "Vztahy Ruska s NATO sice nejsou momentálně ideální, ale nemáme žádnou studenou válku nebo Karibskou krizi," řekl Verner. V každém případě jsou čeští letci připraveni účinně zasáhnout.

  Ochranu převezmou čeští stíhači od dánských kolegů. Čeští letci budou působit z letiště v litevském městě Siauliau, kde se postupně po dvou měsících vystřídají dvě rotace létajícího, technického a zabezpečujícího personálu. Velitelem celého kontingentu bude velitel 211. taktické letky Jaroslav Míka.

  Letci mají za sebou generálku
  Piloti i pozemní personál v březnu prošli náročným cvičením, které bylo poslední prověrkou před chystanou misí. Manévry pod názvem APEVAL 2009 (Air Policing Evaluation) simulovaly prakticky všechny reálné situace, do kterých se mohou čeští vojáci během mise dostat.

  "Mohu s klidným svědomím říct, že jsme na misi v Pobaltí připraveni," uvedl velitel kontingentu Jaroslav Míka.

  Letci ve vzduchu prověřovali signály, komunikaci během letu i vlastní dílčí mise s různými typy cílů a ohrožením. "V průběhu cvičení bylo provedeno celkem 190 simulovaných incidentů," konstatovala mluvčí čáslavské základny Denisa Smitalová.

  Letci mají pro misi novou pilotní výstroj, která je určena pro lety nad mořem a velkými vodními plochami. Obsahuje mimo jiné speciální neoprén, který má každý pilot uzpůsoben tak, aby byl v případě nouzového opuštění letounu a dopadu na vodní hladinu chráněn proti vodě a prochlazení.

  Všichni piloti gripenů už před časem prošli náročným výcvikem ve Švédsku, kde dostali možnost vyzkoušet si na vlastní kůži seskok padákem na vodní hladinu v kompletní letecké výstroji i vyzvednutí na palubu záchranného vrtulníku.

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media