natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • České gripeny v Pobaltí cvičí elektronický boj

  14. července 2009  14:34
  Čeští piloti s letouny Jas-39 Gripen se v Pobaltí zapojili do speciálního cvičení NATO zaměřeného na elektronický boj. Během cvičných letů simulují nepřátelské cíle a útočí na protivzdušnou obranu pobaltských zemí.  

  Prohlédněte si fotogalerii

  Na území Litvy, Lotyšska i Estonska začaly rozsáhlé manévry NATO, které jsou zaměřené na elektronický boj.

  Do cvičení se zapojili i čeští letci s letouny JAS-39 Gripen, které v současnosti v rámci alianční mise Air Policing chrání vzdušný prostor nad pobaltskými zeměmi.

  Z litevského letiště Šiauliai společně s nimi startují i britští letci s rušícími letouny Dassault Falcon DA-20 pro elektronický boj. "Hlavním cílem je výcvik sil a prostředků vzdušných sil v náročném prostředí elektronického boje," konstatoval David Schreier ze štábu české mise v Pobaltí.

  Čeští letci se během cvičení podílejí na výcviku operátorů pozemní protivzdušné obrany všech tří pobaltských zemí, když piloti s letouny Jas-39 Gripen doprovázené rušičem DA-20 simulují reálné cíle. "Následně modelují reálný útok na stanoviště protivzdušné obrany v podmínkách rušení," popsal úkoly jeden z pilotů Jaroslav Tomaňa.

  Druhá část cvičení se pak podle něj týká vlastního výcviku pilotů, kteří budou trénovat vzdušný boj v podmínkách rušení palubního radiolokátoru i komunikačních prostředků.

  Na litevském letišti Šiauliai operují celkem čtyři české gripeny. Čeští vojenští piloti chrání vzdušný prostor nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem od 1. května.

  První zahraniční mise letců od druhé světové války potrvá čtyři měsíce. V ochraně pobaltských republik, které nemají vlastní letectvo, se střídají státy NATO. - více o misi českých letců čtěte zde

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media