natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Češi s gripeny znovu ohlídají Island, zaskočí za Kanaďany

  22. května 2015  21:12
  Česká republika plánuje v létě na měsíc vyslat pět stíhacích letounů Gripen k ochraně vzdušného prostoru Islandu. O nečekanou misi požádala Severoatlantická aliance. Češi by měli zaskočit za Kanaďany, kteří jsou operačně vytížení leteckými údery na Blízkém východě.  

  Doplňování paliva za letu | foto: ASICIPPN

  Ministerstvo obrany obdrželo v minulých dnech urgentní žádost NATO o nasazení pětice letounů Gripen k ochraně Islandu.

  Důvodem je podle ministra obrany Martina Stropnického operační vytížení kanadských vzdušných sil při úderech proti Islámskému státu. Právě Kanaďané měli v létě ochranu Ilsandu v rámci takzvaného Air Policingu převzít.

  Čeští tygři lovili na Islandu zkušenosti, rekapituluje pilot

  „Mimořádný Air Policing Islandu je naším příspěvkem ke kolektivní ochraně NATO a de facto i k boji proti Islámskému státu. Je to rovněž ocenění našich pilotů a jejich schopností, stejně jako potvrzení České republiky jako spolehlivého a důvěryhodného partnera v rámci Aliance,“ řekl Stropnický.

  Ministerstvo obrany na požadavek pružně reagovalo i s ohledem na zkušenosti z loňského roku, kdy čeští letci ostrahu vzdušného prostoru Islandu zajišťovali.

  Česká republika vyšle na Island celkem pět letounů, z toho jeden jako záložní. Do mise se v období od 20. července do 20. srpna zapojí až 70 vojáků. „Příslušný materiál předložím co nejdříve na jednání vlády. Jelikož jde o vyslání do 60 dnů, není nutný souhlas parlamentu, obratem ale budeme obě komory informovat,“ nastínil Stropnický.

  Vláda by měla o operaci rozhodovat za dva týdny. Náklady na mimořádnou misi budou podle Stropnického do 15 milionů korun. Mohly by být ještě o několik milionů nižší, pokud Švédsko zajistí nákladní dopravu vybavení.

  Čeští stíhači chránili Island už loni na podzim. Ostrovní země a jeden ze zakládajících členů NATO nemá vlastní armádu v pravém slova smyslu a poblíž jeho vzdušného prostoru údajně v posledních měsících narůstaly aktivity ruských vzdušných sil. Čeští stíhači byli několikrát uvedeni do vyšší pohotovosti, k ostrému startu ale povoláni nebyli.

  Ochrana Islandu bude v pořadí čtvrtou zahraniční misí českých letců s gripeny. V minulosti podobně dvakrát chránili vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska.

  Deset let v českých službách

  Stíhací letouny Gripen letos slaví deset let ve výzbroji českých Vzdušných sil. Za tu dobu s nimi čeští piloti nalétali celkem 20 tisíc hodin. Česká republika vloni prodloužila smlouvu na pronájem 14 letounů až do roku 2027 s opcí na další dva roky.

  Výročí si v pátek připomněla mateřská základna nadzvuků v českých silách v Čáslavi hromadným průletem deseti českých, maďarských a švédských gripenů.

  „Rok 2015 je pro Vzdušné síly Armády České republiky významným předělem. Vzdušné síly slaví desetileté výročí úspěšného provozu letounu JAS-39 Gripen a zároveň začíná další etapa jeho pronájmu,“ řekl velitel vzdušných sil Libor Štefánik.

  Připomněl, že zavedením letounu JAS-39 Gripen se výrazným způsobem změnila filozofie přístupu k úkolům vzdušných sil. „Nešlo pouze o moderní techniku s jinými bojovými možnostmi, ale přišel důležitý impuls do nové práce a obrovská motivace pro všechny, kteří byli do projektu zapojeni,“ dodal.

  Oslavy desátého výročí gripenů v českých službách budou pokračovat už v sobotu 23. května tradičním Dnem otevřených dveří čáslavské základny. 

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media