natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Výběr houfnic je u konce. Obrana koupí děla Caesar za 6 miliard

  4. června 2020  18:26
  Ministerstvo obrany vybralo děla Caesar francouzského výrobce Nexter jako náhradu za dosluhující samohybné houfnice Dana. Za 52 nových děl pro armádu zaplatí bezmála 6 miliard korun. Smlouvu na dodávky chce uzavřít ještě letos.  

  Dánská armáda se stane celkově šestým uživatelem houfnic CAESAR a prvním, který pro ně zvolil podvozek Tatra. | foto: TATRA TRUCKS a.s

  Ministerstvo si nová děla vybíralo z osmi nabídek různých výrobců. „Ze srovnání 80 základních požadovaných parametrů vyšel Caesar jako jednoznačně nejlepší náhrada houfnic Dana,“ informoval mluvčí ministerstva Jakub Fajnor.

  Samohybné houfnice Dana má výzbroji 13. dělostřelecký pluk z Jinců. Děla jsou však 40 let stará, mají oproti aliančním standardům poloviční dostřel a jinou munici a polovina z nich není v současnosti bojeschopná. Pořízení nových děl tak patří mezi klíčové modernizační projekty armády.

  Předpokládaná hodnota zakázky na nová děla činí 5,95 miliardy včetně DPH, tedy zhruba 105 milionů korun za kus. Dodávky armáda očekává v letech 2022 až 2026. Součástí smlouvy má být prvotní dodávka munice, dvou simulátorů, servisní soupravy i školení instruktorů a technického personálu. A rovněž opce na dalších 12 kusů pro případ operačních ztrát.

  Základním hodnotícím parametrem při výběru bylo podle ministerstva splnění standardů NATO, tedy především dostřel 40 km a munice ráže 155mm. Nové houfnice totiž mají být součástí výzbroje takzvané těžké brigády, kterou se česká republika zavázala spojencům vybudovat do roku 2026. Mezi další kritéria patřilo také také využití podvozků Tatra 8x8 a zavedení v jiných v armádách NATO.

  poloautomatické dělo Caesar má se speciální municí dostřel až 55 km, se standardní municí 42 km. Ze všech děl porovnávaných v průzkumech trhu a ve studii proveditelnosti je podle ministerstva také ekonomicky nejvýhodnější variantou, když ceny ostatních porovnávaných děl se stejnými parametry jsou až o polovinu vyšší.

  Jednou z priorit podle Fajnora je, aby na zakázce měl silný podíl také český obranný průmysl. Kromě umístění na podvozek Tatra by měla být do Česka přenesena také finální kompletace systémů a zapojit by se měly státní i soukromé podniky.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media