natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Profesionální služba v armádě láká. Aktivní záloha láme rekordy

  8. února 2019  11:13
  Kromě připravovaných nákupů techniky a výzbroje chce letos armáda pokračovat v úspěšných náborech. Shání střelce, řidiče, kuchaře, IT specialisty, lékaře i nejrůznější techniky. A nábor nových profesionálů i záložníků se jí nebývale daří. „Máme velmi ambiciózní cíl, a to je nabrat 2 200 nových vojáků,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.  

  Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh. Je mezi nimi i 9 žen | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  K počátku února měly ozbrojené síly přesně 25 074 vojáků. Personálně má mít armáda do roku 2025 minimálně 30 tisíc vojáků. Stávající dvě bojové brigády mají být doplněny a dozbrojeny a vzniknout má i třetí bojové uskupení.

  Nové vrtulníky, radary, obrněnce. Armáda chce mít jasno do konce roku

  Otázkou zůstává, zda se podaří povzbudivý trend náboru udržet vzhledem k demografickému vývoji i navzdory zlepšující se ekonomice, klesající nezaměstnanosti a konkurenci na trhu práce. Loni i předloni do služby vstoupily pokaždé dvě tisícovky nových profesionálů.

  „Daří se nám nábor i díky většímu počtu aktivit na sociálních sítích,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

  Hledají se specialisté všeho druhu

  Armáda nyní shání například střelce s platem od 35 tisíc korun, řidiče a kuchaře (od 34 tisíc korun), lékaře (od 59 tisíc), statistické analytiky (od 50 tisíc), IT specialisty nových kybernetických sil (od 47 tisíc), lektory angličtiny (od 50 tisíc), komisaře kriminální služby Vojenské policie (od 53 tisíc) a nejrůznější strojníky, mechaniky a techniky (od 35 tisíc).

  Aktivní záloha

  Současný systém aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý povolal záložáky na první dobrovolná vojenská cvičení. Z účastníků dobrovolných cvičení postupně vznikala jádra útvarů aktivní zálohy.

  Ty začaly být soustavně budovány až od roku 2002. V jednotlivých krajích vznikly v roce 2004 krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích.

  Kromě toho jsou postupně zakládány specializované útvary aktivní zálohy jako tanková rota, ženijní rota či útvar speciálních sil.

  Ministerstvo obrany před lety kvůli snižování výdajů na obranu nábory na čas zcela zastavilo. Početní stavy vojáků se pak dostaly místo 27 000 pod 21 000. Masivní nábor pak znovu armáda zahájila před čtyřmi lety.

  Velmi úspěšný byl loni nábor také do Aktivní zálohy. K počátku února mají
  2 885 příslušníků. Podle původního plánu měla mít záloha tolik členů až na sklonku roku 2020.

  Aktivní nábor probíhá nyní k dalším šesti jednotkám Aktivní zálohy, například k 26. pluku velení, řízení a průzkumu, Správě letiště Pardubice nebo 151. ženijnímu praporu.

  Pro zálohu vzniká také zbrusu nové Velitelství pro teritoria (VeTer) v Táboře. „Bude mít na starost výcvik a přípravu aktivní zálohy,“ dodal Opata.

  Po celé republice působí už 44 jednotek, z toho 30 u bojových a podpůrných útvarů a 14 pěších rot při krajských vojenských velitelstvích.

  Do roku 2025 chce mít armáda k dispozici až 5 tisíc záložníků. Zájemci o členství v aktivních zálohách musí být bezúhonní, splnit zdravotní prohlídku a psychotesty. Lidé bez základní vojenské služby musí projít šestitýdenním vojenským výcvikem.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media