K počátku února měly ozbrojené síly přesně 25 074 vojáků. Personálně má mít armáda do roku 2025 minimálně 30 tisíc vojáků. Stávající dvě bojové brigády mají být doplněny a dozbrojeny a vzniknout má i třetí bojové uskupení.
Nové vrtulníky, radary, obrněnce. Armáda chce mít jasno do konce roku |
Otázkou zůstává, zda se podaří povzbudivý trend náboru udržet vzhledem k demografickému vývoji i navzdory zlepšující se ekonomice, klesající nezaměstnanosti a konkurenci na trhu práce. Loni i předloni do služby vstoupily pokaždé dvě tisícovky nových profesionálů.
„Daří se nám nábor i díky většímu počtu aktivit na sociálních sítích,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Aleš Opata.
Hledají se specialisté všeho druhu
Armáda nyní shání například střelce s platem od 35 tisíc korun, řidiče a kuchaře (od 34 tisíc korun), lékaře (od 59 tisíc), statistické analytiky (od 50 tisíc), IT specialisty nových kybernetických sil (od 47 tisíc), lektory angličtiny (od 50 tisíc), komisaře kriminální služby Vojenské policie (od 53 tisíc) a nejrůznější strojníky, mechaniky a techniky (od 35 tisíc).
Aktivní zálohaSoučasný systém aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý povolal záložáky na první dobrovolná vojenská cvičení. Z účastníků dobrovolných cvičení postupně vznikala jádra útvarů aktivní zálohy. Ty začaly být soustavně budovány až od roku 2002. V jednotlivých krajích vznikly v roce 2004 krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích. |
Ministerstvo obrany před lety kvůli snižování výdajů na obranu nábory na čas zcela zastavilo. Početní stavy vojáků se pak dostaly místo 27 000 pod 21 000. Masivní nábor pak znovu armáda zahájila před čtyřmi lety.
Velmi úspěšný byl loni nábor také do Aktivní zálohy. K počátku února mají
2 885 příslušníků. Podle původního plánu měla mít záloha tolik členů až na sklonku roku 2020.
Aktivní nábor probíhá nyní k dalším šesti jednotkám Aktivní zálohy, například k 26. pluku velení, řízení a průzkumu, Správě letiště Pardubice nebo 151. ženijnímu praporu.
Pro zálohu vzniká také zbrusu nové Velitelství pro teritoria (VeTer) v Táboře. „Bude mít na starost výcvik a přípravu aktivní zálohy,“ dodal Opata.
Po celé republice působí už 44 jednotek, z toho 30 u bojových a podpůrných útvarů a 14 pěších rot při krajských vojenských velitelstvích.
Do roku 2025 chce mít armáda k dispozici až 5 tisíc záložníků. Zájemci o členství v aktivních zálohách musí být bezúhonní, splnit zdravotní prohlídku a psychotesty. Lidé bez základní vojenské služby musí projít šestitýdenním vojenským výcvikem.