natoaktual.cz

Armáda připravuje extrémní závod

4. ledna 2005  10:28
Ledový vítr, strmé skalní stěny, náročná orientace, nebezpečí zranění a mnohakilometrové pěší přesuny divokou zimní horskou krajinou. Takový bude podle organizátorů extrémní armádní závod Winter Survival, který armáda připravuje na konec ledna v Jeseníkách.  

"Trasa a takzvané survivalové disciplíny závodu jsou už připraveny," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera s Univerzity obrany v Brně, která soutěž pořádá.

Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev se uskuteční letos už pojedenácté.

V okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu změří od 30. ledna do 4. února armádní týmy své síly v dovednostech, jak přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody.

"Závodníci musí prokázat obrovskou vůli, fyzickou i psychickou odolnost," uvedl Pazdera.

Do extrémního závodu Winter Survival 2005 se zatím přihlásilo pět zahraničních a patnáct českých vojenských týmů. Ze zahraničí by se měly na start postavit týmy z Velké Británie, Německa, Rakouska, Belgie a Slovenska.

Organizátoři i účastníci předchozích ročníků o závodě tvrdí, že nemá obdoby nikde na světě. Loni poprvé závod vyhrál zahraniční tým. Podařilo se to ostříleným rakouským horalům z Vojenské školy horských vůdců ze Saalfeldenu. Ti se postaví na start i letos.

Z domácích budou soutěžit družstva Společných sil, Sil podpory a výcviku, vojenských škol a vojenská policie.

V pětidenním závodě změří armádní týmy síly v lyžování, navigaci v zimní přírodě, orientačním běhu, horolezectví, transportu raněného i v přežití ve volné přírodě.

Podle tvůrce trasy a jednotlivých disciplín Jana Migdaua, si účastníci "sáhnou až na dno svých fyzických a psychických sil". Za jeden nejtěžších survivalových úkolů, které pro trať letošního ročníku připravil, považuje disciplínu pojmenovanou příznačně 'Psycho'.

"Rozhodující úlohu tam bude hrát psychická odolnost jednotlivců. Na vysoké skále budou muset závodníci prokázat nejen zručnost v lezeckých dovednostech, ale v jednom místě také doslova překonat bariéru strachu," naznačil Migdau.

Vrcholem celého závodu bude tradičně dvoudenní vytrvalostní etapa. Její součástí je překonávání skalní stěny, řeky a přenocování v zimní přírodě. Šedesát kilometrů nepřístupným horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech a přitom splnit ještě několik disciplín.

Podrobné popisy jednotlivých úkolů zatím nechtějí organizátoři zveřejňovat, aby se soutěžní týmy nemohly předem na záludnosti závodu připravit.

Jak uvedl mluvčí Pavel Pazdera, na závodníky čeká přesně to, co od extrémního závodu očekávají - adrenalin a možnost prověřit své schopnosti a odolnost.

 

Závod v přežití Winter Survival.

inc natoaktual.cz
zpět na článek