Extrémní závod vyhráli Rakušané

29. ledna 2004  19:31
Jeden z vůbec nejtěžších extrémních armádních závodů Winter Survival, který celý týden probíhal v Jeseníkách, doposud nikdy nevyhráli cizinci. Poprvé v desetileté historii se to podařilo ostříleným rakouským horalům z vojenské školy horských vůdců ze Saalfeldenu.  

"Máme nesmírnou radost," komentoval vítězství šéf rakouského týmu Christian Jud.
Extrémnost závodu podle něj spočívala především v jeho délce.

"Jsme zvyklí na různé fyzicky náročné závody v Alpách, ale žádný netrvá čtyři dny, v žádném nemusíte ujít šedesát kilometrů za dva dny v hlubokém sněhu a v žádném není takové spektrum úkolů ke splnění," dodal.

Jeho slova dokládá skutečnost, že čtyřdenní fyzicky náročný víceboj dokončilo jen patnáct týmů z původních dvaceti. "Tři týmy vyřadila zranění, dvě družstva byla diskvalifikována," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Zranění podle něj byla jen lehkého charakteru, většinou oděrky. "Týmům se ale značně zhoršila šance na dokončení závodu," vysvětlil.

O konečném vítězství rakouského týmu rozhodla dnešní poslední třetí etapa. Kolem nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu čekal na vojenské týmy branný štafetový závod, hod granátem, střelba, vytahování kmene do strmého kopce či záchrana jednoho člena z týmu.

První místo rakouského týmu je podle organizátorů překvapením. V historii závodu se totiž ještě nepodařilo zahraničnímu týmu zvítězit. "Jsou skutečně dobří. Prostředí Jeseníků přitom vůbec neznali," nešetřil chválou Tomáš Podzimek z družstva Vojenské akademie v Brně.

Jeho tým patřil rovněž k favoritům, ale nakonec skončil na druhém místě. Třetí příčku obsadilo družstvo Vojenské policie.

Připravujeme další informace o závodě a fotogalerii...

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.