natoaktual.cz

Armáda opustí Brdy a ostatní vojenské újezdy zmenší

4. ledna 2012  20:46
Armáda opustí vojenský prostor Brdy a ostatní čtyři újezdy zmenší. Rozhodla o tom vláda. Podle ministra obrany Alexandra Vondry už armáda tak velké plochy k výcviku nepotřebuje.  

Hranice vojenského újezdu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Musíme přizpůsobit počet a velikost vojenských újezdů reálným potřebám armády. Současně vrátíme odpovědnost za správu svých obcí tamním obyvatelům. V neposlední řadě zpřístupníme unikátní místa širší veřejnosti a tam, kde si to příroda zaslouží, budeme prosazovat její zvýšenou ochranu," uvedl po jednání vlády ministr obrany Alexandr Vondra.

Ministerstvo obrany plánuje zmenšit celkovou plochu vojenských újezdů o třetinu. Úplným opuštěním výcvikového prostoru Brdy a zmenšením dalších újezdů chce docílit redukce plochy využívané pro výcvik vojáků o 42 tisíc hektarů ze současných téměř 130 tisíc hektarů.

Zmenšeny budou vojenské újezdy Boletice (Jihočeského kraj), Březina (Jihomoravský kraj), Hradiště (Karlovarský kraj) a Libavá (Olomoucký kraj).

Zcela zrušen bude vojenský újezd Brdy ve Středočeském kraji. "Je to nejméně využívaný újezd. Kdysi byl zřízen speciálně pro výcvik dělostřelectva. V posledních letech byl využívan pro ostré dělostřelcké střelby maximálně čtyři až osm dní v roce," konstatoval Vondra.

S redukcí počtu vojenských újezdů počítá i Bílá kniha o obraně, strategický materiál pro rozvoj armády na nejblížší roky. Ministerstvo obrany si navíc nechalo udělat průzkum i v okolních zemích. V roce 1993, kdy měla česká armáda 115 tisíc vojáků, připadalo na každého z nich 1,1 hektaru vojenského újezdu. Po profesionalizaci a zmenšení početních stavů na současných 23 tisíc vojáků připadá na jednoho vojáka 5,5 hektaru. Zatímco v Česku vojenské újezdy aktuálně zabírají 1,7 procenta rozlohy státu, v jiných zemích to je jenom kolem půl procenta.

Snížení plochy výcvikových prostorů o třetinu lze podle ministerstva obrany provést bez omezení výcviku. Armáda se totiž zbaví těch částí, které byly k výcviku využívány pouze sporadicky. Kvůli změně hranic výcvikových prostorů bude kabinet muset změnit zákon o zajišťování obrany státu.

Zákon by měl také jasně vymezit nové hranice újezdů. Území výcvikových prostorů mají být přiřazena k území přilehlých obcí, případně má zákon vyhlásit vznik nových obcí. Právní úprava má také vyřešit majetkoprávní uspořádání vyčleněného území újezdu. Vyhlášení nových obcí povede například k odstranění současného problému, kdy obyvatelé sídel uvnitř újezdů nemohou volit své zastupitele. "Sídelní útvary budou z újezdů vyvedeny, na vojenském území již nebudou trvale žít žádní civilisté," dodal Vondra.

Už v únoru by měla mezi obyvateli újezdů proběhnout anketa o tom, zda preferují vznik samostatných obcí nebo přičlenění k již existujícím obcím v okolí. Nové znění zákonů předloží resort obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, k jejich schválení by mělo dojít do poloviny roku 2014 tak, aby v roce 2015 mohl být celý proces ukončen.

inc natoaktual.cz
zpět na článek