natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda dá zaměstnání tisícům lidí

  2. září 2004  9:49
  Česká armáda se stává nejvýznamnějším hráčem na současném trhu práce. Jen letos chce totiž přijmout téměř čtyři tisíce lidí. O volná místa má přitom zájem trojnásobek uchazečů. Odborníci míní, že lidi do armády láká především vidina sociálních jistot.  

  "Armáda České republiky pořádá nábory profesionálních vojáků už tři roky, ale letos poprvé je to kvůli ukončení základní vojenské služby v tak velkém měřítku," říká Luděk Švehlík, zástupce ředitele Agentury pro nábor a profesionalizaci ozbrojených sil.

  Letos chce armáda přijmout 3800 lidí. V databázi je přes jedenáct tisíc zájemců, z nichž letos žádost o práci skutečně podala asi polovina. "Zájemců o práci v armádě máme tedy dostatek," dodává Švehlík.

  "Příští rok budeme nabízet asi dva a půl tisíce pracovních míst, to už ale nebudou nová místa, ale většinou půjde o přirozenou obměnu zaměstnanců," uvedl Švehlík. Stejně tak budou nábory pokračovat i v příštích letech.

  Lidé, kteří se podílejí na výběru budoucích vojáků, míní, že armáda je velmi atraktivní zaměstnavatel. Nabízí náročný výcvik, práci s vojenskou technikou, nebo například možnost práce v zahraniční misi.

  "Zájemci s takovouto představou již vědí, co chtějí, a s armádou už třeba mají zkušenost, protože byli na vojně," říká Olga Labíková z Rekrutačního centra v Karlových Varech. Připouští ale, že druhou skupinou jsou lidé, kteří jsou nezaměstnaní a prostě hledají práci. Armáda nabízí jistotu dlouhodobého zaměstnání a množství sociálních výhod, například zdravotní pojištění zdarma, příspěvek na bydlení nebo delší dovolenou.

  S tím, že jedním z hlavních důvodů pro práci v armádě je nabídka sociálních jistot a již méně vážně míněná touha po obraně vlasti, souhlasí i socioložka Natalie Simonová ze Sociologického ústavu Akademie věd. "Určitý nedostatek prestiže vojenského povolání zděděný po minulém režimu armáda pro zájemce pochopitelně kompenzuje nabídkou sociálně-finančních výhod, což je v konkurenci s civilním sektorem na trhu práce velmi důležité," říká Simonová.

  Uchazeči o práci přitom míní, že rizika práce v armádě jsou poměrně malá. "Válka republice v dohledné době nehrozí, úmrtí při výkonu práce je v české armádě také minimální," shodují se. Mnoho uchazečů má zájem o atraktivní profese, například v zahraničních misích NATO nebo OSN.

  "Zahraniční mise jsou plně obsazené, protože musí být okamžitě akceschopné, takže takové místo nikomu předem neslibujeme. Lze se tam dostat až časem běžnými pracovními postupy," říká Švehlík. Nejvíce jsou potřeba v armádě zcela běžné profese. "Je nedostatek řidičů, techniků, elektrikářů," uvedla Olga Labíková.

  Armáda provádí nábor prostřednictvím svých rekrutačních center, která jsou v každém kraji. Po podání žádosti ma armáda půl roku na to, aby zájemci sdělila, jestli pro něj má pracovní místo.

  Jedním z důvodů, proč je armádní databáze uchazečů o práci tak bohatá, je i masivní kampaň, kterou letos vojáci připravili. "Zájem kopíruje části kampaně, největší ohlas byl v květnu a červnu, kdy se kampaň zaměřila na hokejové a fotbalové mistrovství," uvádí Švehlík. Díky tomu se přihlásí ještě více zájemců a armáda si může lépe vybrat. To je potřeba už proto, že mnoho zájemců nesplňuje základní zdravotní požadavky.

  Dalším způsobem, jak o sobě armáda dává vědět, jsou aktivní prezentace na různých vojenských a leteckých show. Například za tři týdny se v Ostravě uskuteční přehlídka bojové techniky v rámci Dne NATO 2004.

  Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media