natoaktual.cz

USA vyslaly do Iráku posily, humanitární pomoc shazují další země

14. srpna 2014  7:07
Spojené státy vyslaly do severního Iráku posily v podobě 130 příslušníků námořní pěchoty a speciálních sil. Do leteckého zásobování humanitární pomocí v okolí islamisty obléhaného Irbílu a Sindžáru se zapojily další země.  

V-22 Osprey | foto: US NAVY

Američané tak mají v zemi zhruba tisíc vojáků, kteří mají před ozbrojenci Islámského státu chránit americké občany a zaměstnance vyslanectví v Bagdádu a Irbílu.

Kromě toho letouny amerického námořnictva pokračovaly v cílených úderech na pozice islamistů. Laserem naváděně pumy zničily několik vozidel a minomet.

Nové posily v podobě 130 příslušníků námořní pěchoty i speciálních sil dopravily do země vrtulníky a konvertoplány MV-22 Osprey, potvrdil ve mluvčí Pentagonu Steve Warren. Operovat mají z chráněného letiště poblíž kurdského Irbílu.

"Zůstanou tam, dokud bude potřeba," uvedl Warren s tím, že zatím neexistuje žádná časový harmonogram.

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Ben Rhodes v této souvislosti zopakoval, že američtí vojáci by se neměli zapojovat do přímých bojů. Připustil však, že přesná definice "přímého boje" je nejasná.

Kurdské správní středisko Irbíl čelí druhý týden tvrdým útokům ozbrojenců Islámského státu. Boje také vyvolaly exodus příslušníků náboženských menšin, především křesťanů. V horách u Sindžáru na severozápadě se ukrývají tisíce příslušníků sekty jezídů. Američané, ale také další státy už týden do oblasti shazují zásoby potravin a vody.

Britové posílají průzkumné letouny

Spojené státy do středy provedly šest takových shozů. Nově se zapojilo i britské letectvo. Kromě humanitárních shozů vyčlenili Britové šest letounů Tornado GR4 ze základny Marham, vybavených speciálním průzkumným podvěsem Litening III. Startovat nad Irák by měly z předsunuté základny na Kypru.

"Tisíce nevinných lidí, kteří trpí v severním Iráku, naléhavě potřebují naši pomoc. Letouny Tornado budou hrát roli dohledu, aby nám poskytly úplnější obraz o situaci v krizové oblasti," konstatoval britský ministr obrany Michael Fallon.

Severoatlantická aliance ujistila Turecko, které s Irákem sousedí, že podnikne všechny kroky potřebné na jeho obranu. "Pokud bude některý z našich spojenců – v tomto případě samozřejmě obzvlášť Turecko – ohrožen z vnějšího zdroje nebezpečí, bez váhání podnikneme všechny kroky pro zajištění obrany Turecka nebo jiného spojence," prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Francie vyzbrojí kurdské jednotky

Francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že jeho země pomůže vyzbrojit kurdské jednotky, které čelí útoku islamistů. Paříž tak reagovala na žádost kurdské samosprávy.

"Prezident se rozhodl, se souhlasem Bagdádu, dodat zbraně v příštích hodinách," uvedla kancelář francouzského prezidenta. Francie už během víkendu do severního Iráku dodala 38 tun humanitární pomoci.

Podobně zvažuje dodávky zbraní do Iráku také Česká republika. "ČR pracuje na přípravě dodávek vojenského materiálu pro demokratické síly bojující proti teroristům z IS/ISIL na území Iráku bez rozdílu, zda se bude jednat o jednotky podřízené centrální vládě v Bagdádu či regionální vládě iráckého Kurdistánu," uvádí se v prohlášení české diplomacie. Dodávky by se mohly uskutečnit formou přímé mezivládní pomoci či standardními obchodními kontrakty.

inc natoaktual.cz
zpět na článek