natoaktual.cz

Aféra kolem vojenské tajné služby může vymazat úspěchy vykoupené tvrdým bojem

14. června 2013  13:23,  aktualizováno  16:59
Vojenské zpravodajství má vážný problém. Pokud se skutečně prokáže, že tajná služba na ryze soukromou objednávku šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové sledovala vybrané osoby, ohrozí to roky pracně budovanou pověst o špičkových českých zpravodajcích nejen doma, ale hlavně u spojenců. Vniveč tak mohou přijít ostruhy získané třeba v protiteroristickém tažení v Afghánistánu.  

Aféra kolem Jany Nagyové může poškodit vojenskou tajnou službu, která řídí i elitní české vojáky speciálních sil | foto: 601. sss

To, co posledních deset vojenská tajná služba pečlivě budovala - svou pověst jedné z nejlepších zpravodajských služeb světa - se může jako šmahem kouzelného proutku rozplynout.

Vojenské zpravodajství

Vojenské zpravodajství zabezpečuje informace o záměrech a činnostech představujících vojenské ohrožení pro Českou republiku, o zpravodajských službách cizí moci v oblasti obrany, o záměrech a činnostech namířených proti zabezpečování obrany. Činnost zpravodajství kontroluje Poslanecká sněmovna, která k tomuto účelu zřizuje zvláštní sedmičlenný kontrolní orgán. V čele Vojenského zpravodajství stojí ředitel, jmenovaný ministrem obrany se souhlasem vlády. O kandidátovi ale musí nejprve jednat sněmovní branný výbor. Z výkonu funkce je ředitel odpovědný ministru obrany, který ho též se souhlasem vlády odvolává. Od prosince 2004 do května 2007 byl ředitelem Miroslav Krejčík. Páleník byl v čele služby od června 2007 do loňského října, kdy jej vystřídal Milan Kovanda.

Pokud se ukáže, že zatčení bývalého a současného ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a MIlana Kovandy bylo oprávněné a špičkoví experti na soukromou objednávku nechali někoho sledovat.

"Stoprocentně to poškodí pověst tajné služby, pokud se ukáže, že postupovala mimo zákonem vymezený prostor," uvedl bezpečnostní expert a bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

A problém uvnitř Vojenského zpravodajství podle něj může být velmi hluboko a dotýká se řady lidí. "Někdo musel dát sledovací brigádě rozkaz a ti co sledovací akce prováděli, si přeci při sledování premiérovi manželky, jak se uvádí, museli říkat - o co tady jde?" konstatoval Šándor.

Naprosto katastrofální však může mít podle něj kauza dopad směrem do zahraničí, ke spojencům v NATO. "Co si o nás asi musí myslet, když se tajná služba dokáže takto ohnout. Devalvuje to všechny úspěchy, a nebylo jich málo, kterých vojenské zpravodajství v minulosti dosáhlo," řekl Šándor.

Spojence podle něj musí také zajímat, jak to vůbec možné a jak jsou tajné služby i přes proklamace politiků kontrolovány.

Právě pod Vojenské zpravodajství patří nejen agenti v zahraničí a mnohdy na místech, kde žádné jiné spojenecké tajné služby nepracují, ale také například elitní bojová jednotka české armády - prostějovská 601. skupina speciálních sil.

Ta je považována za jednu nejlepších jednotek svého druhu na světě a má obrovský podíl na uznání a kreditu, které Česko v očích spojenců získalo za účast v protiteroristických operacích například v Afghánistánu. Oba zadržení generálové přitom z této jednotky přímo vzešli, oba se účastnili bojových misí v Afghánistánu.

Nečas se generálů zastal

Premiér Petr Nečas (ODS) se během netrpělivě očekávaného vystoupení ve sněmovně Vojenského zpravodajství zastal. "Zatčení dvou generálů Vojenské zpravodajské služby, kteří sloužili této zemi a zúčastnili se ostrých misí, nikoliv ve štábní funkci, ale v poli, tímto teatrálním způsobem je fatální poškození České republiky. I kdyby bylo pravdivé to, co si teď čtu v médiích, tak mělo být postupováno jinak s ohledem na zájmy ČR, nikoliv na zájmy toho či onoho představitele. Vem čert můj politický osud, ale to, co se stalo, poškodilo tuto zemi," prohlásil premiér.

Podobně se v poslanecké sněmovně vyjádřil také ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že "odvlečením generála Kovandy a ještě jednoho plukovníka do cely předběžného zadržení vznikla obrovská škoda České republice".

Zeman ve své premiéře povýšil generály včetně šéfa vojenské tajné služby

Policie ve čtvrtek zadržela dva pracovníky Vojenského zpravodajství včetně současného ředitele služby Milana Kovandy a ještě jeho předchůdce, nyní šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka. Policie je viní ze zneužití pravomoci veřejné osoby  v souvislosti s tím, že si šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová u tajné služby údajně objednávala sledování osob.

"Pracovnice úřadu vlády žádala od Vojenského zpravodajství informace, přičemž žádost vyústila ve sledování konkrétních osob, k čemuž nedal souhlas ministr obrany," uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Důvod, proč se Jana Nagyová obrátila na Vojenské zpravodajství, byl podle státních zástupců "ryze soukromý". Podle Petra Šeredy z Odboru závažné hospodářské  a finanční kriminality přitom detektivové pracovali na případu asi rok a půl.

Podle poslance a člena výboru pro bezpečnost Jeronýma Tejce (ČSSD) byla vojenská zpravodajská služba zneužita. "My jsme státem, který je organizován v Severoatlantické alianci. No větší mezinárodní ostudu jsme si snad nemohli ani představit," řekl Tejc.

Šéf Věcí veřejných Vít Bárta zase vyzval, že by poslanci neměli rezignovat na využití všech ústavních principů, které povedou k zajištění stability České republiky. "K tomu patří komise pro kontrolu vojenského zpravodajství," uvedl Bárta.

Vyjádření ministra obrany:

"Ve věci podezření dvou příslušníků Vojenského zpravodajství ze spáchání trestné činnosti jsem dosud neobdržel žádnou oficiální informaci. Jediný dokument, se kterým jsem do této chvíle byl seznámen, byl včerejší příkaz k prohlídce prostor Vojenského zpravodajství. Očekávám, že mne orgány činné v trestním řízení budou co nejdříve informovat, protože zásah do činnosti této služby je velice citlivá záležitost nejen pro Českou republiku, ale i pro zahraniční partnery.
Teprve poté, co budu oficiálně seznámen se všemi relevantními dokumenty, mohu případně přistoupit k postavení příslušníků Vojenského zpravodajství mimo službu, jak to stanoví zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání.
Včera, ihned po mém návratu z valné hromady Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu v Brně, jsem se sešel s téměř dvěma desítkami vedoucích pracovníků Vojenského zpravodajství. Ujistil jsem je, že situaci budeme řešit velice odpovědně a s rozvahou, protože lidé v této složce si zaslouží úctu a respekt. Pokud došlo k selhání, šlo o selhání jednotlivců a nikoli systému. Kdyby se potvrdily dosavadní informace, šokovalo by mě to, protože generál Milan Kovanda se osvědčil v řadě vedoucích pozic – jako velitel doma i při nelehkých zahraničních nasazeních.
Ubezpečuji Vás, že Vojenské zpravodajství pokračuje i nadále zodpovědně v plnění svěřených úkolů pro zajištění bezpečnosti státu. Není proto žádoucí dělat ukvapené kroky a závěry."
Vlastimil Picek, ministr obrany ČR

inc natoaktual.cz
zpět na článek