natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Thajsko má zájem o nové letouny z Aera. Nahradí stárnoucí stroje Albatros

  16. ledna 2019  19:06
  Thajsko má zájem o dvanáct cvičných nových letounů L-39NG z Aera Vodochody. Po schůzce s thajským ministrem obrany to uvedl premiér Andrej Babiš. Thajské vzdušné síly mají dosud asi čtyřicet stárnoucích strojů L-39 Albatros ještě československé výroby.  

  Nový letoun L-39NG | foto: Aero Vodochody

  „Nabízíme Thajsku nová letadla a opravu starých letadel,“ řekl Babiš. Po schůzce z thajským ministrem obrany Pravitem Vongsuvanem konstatoval, že má thajské letectvo zájem nahradit letouny Albatros ze 70. let novými cvičnými stroji. Ze 40 těchto letounů využívají Thajci asi polovinu.

  Aero odhalilo novou generaci cvičného letounu L-39NG

  Česko tamním vzdušnými silám nabízí zbrusu nový letoun L-39NG z Aera Vodochody, který je generačním nástupcem osvědčených ale stárnoucích Albatrosů. „Jsme připraveni Thajsku pomoci, jak bude potřebovat,“ konstatoval po jednání Babiš.

  Za příklad úspěšné obranné spolupráce s Thajskem označil výcvik thajských pilotů JAS-39 Gripen v taktickém simulačním centru v České republice. Thajsko označil za hlavního obchodního partnera v jihovýchodní Asii a připomněl, že Vzájemný obchodní obrat podle českých statistik dosáhl skoro 1,5 miliardy dolarů.

  Kromě cvičných letounů jednala česká delegace o dalších obranných zakázkách. Česká zbrojovka zde nabízí podobnou výrobu, jako má v Maďarsku, tedy útočné pušky a pistole.

  „Nabízíme radary, simulátor volného pádu, obrněná vozidla, tatrovky, houfnice, aktivní radary. Je zde nové pancéřové vozidlo Perun, Explosia nabízí modulární náplně do houfnic,“ vypočítal premiér.

  Český zbrojařský průmysl se podle jeho opět dostává do kondice. „Jsou to velice konkrétní obchody, jsou již rozpracované,“ řekl. Upozornil však konečná dohoda ve zbrojařském průmyslu trvá i několik let.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media