natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Země NATO připomínají své zájmy v Africe

  25. července 2007  16:11

  Země NATO připomínají své zájmy v Africe
  Aliance vyslala své vojenské lodě do oblasti nigerské delty. Mezinárodní flotila se skládá z šesti lodí pocházejících ze šesti různých aliančních států – Kanady, Dánska, Německa, Nizozemí, Portugalska a USA. V oblasti budou působit od srpna do října.

  Krok NATO je vnímán jako demonstrace síly a důkaz toho, že západní mocnosti pečlivě monitorují zhoršující se bezpečnostní situaci v oblasti. Dalším motivem je snaha vyvážit rostoucí vliv Číny na kontinentu, zvláště co se týče sektoru energetiky – Peking silně investoval do nigerijských a súdánských ropných polí. Evropské státy a USA přitom západoafrické pobřeží vnímají jako spolehlivější alternativu k nestabilnímu středovýchodnímu regionu a doufají, že v Africe uspokojí svou poptávku po energii. Podle analytiků tak rostoucí vliv Číny přímo ohrožuje západní zájmy.

  Delta Nigeru byla v uplynulých měsících svědkem mnoha incidentů včetně únosů západních pracovníků a útoků na ropné stanice. Vysláním lodí chce NATO ukázat, že je odhodláno v regionu udržet stabilitu. 

  Flotila také uskuteční dvě námořní cvičení - nejprve s námořnictvem Jihoafrické republiky, posléze  v Indickém oceánu u somálského pobřeží. Somálský region v poslední době ohrožuje aktivita pirátů.

  Čtěte také:
  Kanadská loď míří do rovníkové Afriky

  Zdroj: Business Day (Nigérie)

  ---

  Rusko pomáhá Alianci s požáry v Kosovu
  Lesní požáry, které zachvátily srbskou provincii Kosovo, si vynutily evakuaci některých vesnic i vojáků NATO. Aliance použila své helikoptéry, aby pomohla hasičům a dalším místním silám.

  Pomoc v podobě jednoho letadla a jedné helikoptéry poskytlo i Rusko, které oficiálně požádal o pomoc srbský premiér Vojislav Koštunica. Moskva poskytla totožnou pomoc také Řecku.

  Vysoké teploty tento měsíc zasáhly celý Balkán a vyvolaly mnoho požárů.

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie) a RIA Novosti (Rusko)

  ---

  NATO zahájilo další ofenzívu v Afghánistánu
  Aliance při leteckých útocích a pozemních střetech v jižním Afghánistánu zabila více než 75 povstalců. Vládní vojáci a jednotky USA údajně přivolaly leteckou pomoc poté, co byly přepadeny povstalci. Včera NATO oznámilo, že zahájilo novou operaci proti Talibanu, jejímž cílem je vyhnat povstalce z provincie Helmand.

  Boje se odehrávaly v době, kdy korejští vyjednavači jednali s únosci o osudu 23 unesených Jihokorejců. Údajný mluvčí Talibanu sdělil, že rozhovory jsou v „závěrečné fázi“. Zatímco dříve Taliban prý požadoval propuštění 23 zadržených povstalců, v současnosti má jednat o finančních požadavcích.

  Čtěte také:
  NATO odrazuje od vyjednávání s únosci

  Zdroj: CFRA (Kanada) a Washington Post (USA)

  ---

  USA plánují oeprace v Iráku do 2009
  Vysoký velitel amerických sil v Iráku připravil plán vojenských operací, podle kterého by v zemi měla být dosažena udržitelná úroveň bezpečnosti do léta roku 2009. Generál David Petraeus stanovil pro následující dva roky řadu bezpečnostních cílů. Jeho návrh přišel v době, kdy Demokraté požadují plán stažení z Iráku. Bushova administrativa ale naopak žádá více času, aby mohla stabilizovat situaci v zemi.

  Rozhodnutí o tom, jak dlouho v zemi vojáci zůstanou, padne ale až poté, co generál Petraeus v září podá zprávu o bezpečnostní situaci v Bagdádu.

  Čtěte také:
  Irák žádá NATO o více podpory

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Američané budou s Íránem jednat o Iráku
  Washington a Teherán ustanoví trojstranný podvýbor o bezpečnosti v Iráku. „Během sedmihodinového vyjednávání se velvyslanci Íránu a USA dohodli, že budou pokračovat v debatě o tématech souvisejících se situací v Iráku,“ oznámil irácký představitel.

  Americký velvyslanec Ryan Crocker řekl, že experti budou projednávat bezpečnostní témata, ať už se jedná o údajný výcvik šíitských milicí, podporu teroristů, nebo situaci na hranicích.

  Čtěte také:
  Irák přišel kvůli útokům o 6 miliard

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
   

   

   

   

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media