natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Zeman navštívil české vojáky v Afghánistánu, setkal se i s Karzáím

  27. ledna 2014  15:26

  Prezident ČR Miloš Zeman na návštěvě Afghánistánu. | foto: Ministerstvo obrany ČR

  Zeman navštívil české vojáky v Afghánistánu, setkal se i s Karzáím

  Prezident České republiky Miloš Zeman se stal prvním českým prezidentem, který navštívil Afghánistán. Při své neohlášené dvoudenní návštěvě v doprovodu ministra obrany v demisi Vlastimila Picka a náčelníka generálního štábu Petra Pavla navštívil české vojáky v Kábulu a na základně Bagrám, kterou češi hlídají.

  Kromě vojáků se Zeman setkal také se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím. Společně hovořili o vzájemných vztazích obou zemí a možnostech studia Afghánců v České republice. Karzáí zároveň ocenil přínos spolupráce mezi oběma zeměmi. Na závěr setkání oba státníci podepsali dohodu o spolupráci mezi afghánským ministerstvem informací a kultury a českým Národním muzeem.

  Zdroj: Prague Post (Česká republika)

  ---

  NATO pomůže Rusku při zabezpečení olympiády v Soči

  Severoatlantická aliance pomůže Ruské federaci se zajištěním bezpečnosti na zimních olympijských hrách v Soči. Po schůzce s náčelníkem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem to uvedl vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě (SACEUR) Philip Breedlove. Spolupráce by se měla týkat mimo jiné oblasti podomácku vyrobených výbušnin. Detaily spolupráce Breedlove neuvedl.

  Moskva a Aliance tak budou po dobu olympiády ve vzájemném kontaktu. Podle SACEURa Rusko navíc o olympiádě již s některými státy jednalo.

  Kam dál?
  USA nabídly Rusku pomoc se zabezpečením olympiády (7.1. 2014)
  NATO a Rusko vyvinuly zařízení na odhalování bomb v davu (31.10. 2013)

  Zdroj: SME (Slovensko) 

  ---

  Zástupci syrské vlády a opozice v Ženevě poprvé usedli k jednomu stolu

  Poprvé od začátku války v Sýrii k vyjednávacímu stolu společně zasedli zástupci syrské vlády a opozice. V Ženevě byl jejich mediátorem speciální vyslanec OSN a Arabské ligy pro Sýrii Lakhdar Brahimi. Rozhovory však podle Brahimiho zatím nemají žádné výrazné výsledky. „Situace je velmi obtížná a velmi komplikovaná a nepostupujeme krok za krokem, ale spíš po půlkrocích,“ uvedl Brahimi.

  Obě strany komunikovaly jen skrze Brahimiho osobu a vyhýbaly se nejdůležitějšímu tématu - budoucnosti Bašára Asada v čele Sýrie. Rozhovory se tak soustředily na téma humanitární pomoci - jediné téma, o kterém byly obě strany ochotné jednat. Přes všechny překážky však Brahimi považuje za úspěch, že obě strany nakonec svolily, že usednou k jednomu stolu. „Myslím, že to je dobrý začátek,“ uvedl vyslanec.

  Kam dál?
  Ruské vojenské dodávky do Sýrie narůstají (23.1. 2014)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Rasmussen poděkoval Slovinsku za desetileté úsilí v Alianci

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen pochválil Slovinsko za jeho pevný závazek vůči NATO a jeho účast na aliančních misích v průběhu desetiletého členství v Alianci. Přijetí Slovinska společně s dalšími šesti státy podle něj posílilo regionální i euro-atlantickou bezpečnost. „Jsem si vědom ekonomické krize, která členské země NATO včetně Slovinska postihla, a jsem proto vděčný za vaši podporu navzdory těmto těžkým časům,“ uvedl šéf NATO.

  Rasmussen také označil Slovinsko za příklad úspěchu alianční politiky otevřených dveří, která přinesla užitek jak Alianci, tak samotnému Slovinsku.

  Kam dál?
  Slovinsko chce další balkánské země v NATO (29.11. 2013)

  Zdroj: RTT News (USA), STA (Slovinsko)

  ---

  Afghánci překazili sebevražedný útok na základnu NATO v Lógaru

  Afghánské zpravodajské služby překazily plánovaný sebevražedný útok na základnu Severoatlantické aliance ve východoafghánské provincii Lógar. Kvůli plánovanému útoku byli zatčeni nejméně dva ozbrojenci, kteří při něm měli použít auto naložené výbušninou. To se však podařilo zajistit ještě před útokem.

  K plánování se ozbrojenci přiznali. Při výslechu zároveň uvedli, že k útoku byli najati jedním z představitelů skupiny ozbrojenců "Haqqaniho síť".

  Kam dál?
  Afghánské síly dělají významné pokroky, chválí Rasmussen (6.11. 2013)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media