natoaktual.cz

Začíná cvičení NATO Defender Europe 21

16. března 2021  19:19
Začíná jedno z největších vojenských cvičení Severoatlantické aliance pod vedením americké armády, Defender Europe 2021.  

Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku | foto: MON

Cvičení bude probíhat do června ve více než 30 výcvikových prostorech napříč kontinentem. Spojeneckého cvičení se zúčastní na 28 tisíc vojáků z 27 členských zemí NATO.

V rámci cvičení budou spojenci trénovat nasazení amerických sil ve velikosti jedné divize ze Spojených států do Evropy a jejich přesun napříč kontinentem do různých výcvikových oblastí. Minulý rok mělo být cvičení Defender Europe největším aliančním cvičením za posledních 25 let, avšak vypuknutí pandemie covid-19 jej výrazně zmenšilo. Letos se cvičení rozprostře od Balkánu po černomořský region za využití klíčových pozemních a námořních tras spojujících Evropu, Asii a Afriku. To vše za dodržení protipandemických opatření.

„I když jsme si vědomi situace okolo pandemie covid-19, víme, že můžeme bezpečně cvičit i v této nepříznivé době. Nic se nemění na tom, že naše národy spoléhají na alianční síly při obraně míru,“ řekl velitel amerického velitelství pro Evropu a Afriku generál Christopher Cavoli.

Kam dál?
Američané chtějí omezit svou účast na cvičení Defender Europe 20 (12.3. 2020)

Zdroj: Army Times (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek