natoaktual.cz

Washington tlačí na Evropu kvůli zpřísnění sankcí vůči Rusku

25. července 2014  9:47
 

Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Washington tlačí na Evropu kvůli zpřísnění sankcí vůči Rusku

Po sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines na Ukrajině zvyšuje Washington tlak na Evropu, aby zpřísnila sankce proti Rusku. Američané navrhují ukončení dodávek zbraní do Ruska, což by zasáhlo především Francii, která má s Moskvou uzavřenou smlouvu na dodávku dvou vrtulníkových lodí. Dále Spojené státy chtějí omezit ruský přístup k finančním a kapitálovým trhům.

Ministři zahraničí Švédska a Polska požadují přísnější sankce proti Moskvě a britský ministr obrany Michael Fallon dokonce obvinil Rusko ze „sponzorovaného terorismu“. Naopak mnoho evropských lídrů věří, že potřebné kroky již byly podniknuty na summitu minulý týden, kde bylo dohodnuto rozšíření sankcí v podobě zákazů cestování a blokování zahraničních účtů ruských oligarchů. Francie navíc odmítá britský návrh na ukončení spolupráce s celým ruským obranným sektorem.

Kam dál?
Nedodávejte Moskvě lodě, tlačí NATO na Francii. Jste pokrytci, brání se (23.7. 2014)

Zdroj:
Der Spiegel (Německo)

---

Kanadská fregata HMCS Toronto se zapojí do alianční mise ve Středozemí

Kanadská fregata HMCS Toronto odplula z Halifaxu do Středozemního moře, kde nahradí HMCS Regina v misi Severoatlantické aliance. Alianční lodě jsou v těchto vodách přítomny v rámci opatření reagujících na konflikt na Ukrajině.

HMCS Regina byla na jiné misi v Arabském moři, když začal konflikt na Ukrajině před třemi měsíci eskalovat, a tak byla fregata převelena do východního Středomoří. HMCS Toronto míří do stejné oblasti, odkud má v případě potřeby přístup do Černého moře.

Zdroj: CBC News (Kanada)

---

Rusové střílí přes hranice na ukrajinskou armádu, tvrdí USA

Spojené státy obviňují Moskvu, že ruské dělostřelectvo střílí přes hranice na ukrajinskou armádu, a také tvrdí, že Rusko má v plánu dodat proruským separatistům těžší a účinnější zbraně.

„Máme nové důkazy, že Rusové zamýšlejí dodat těžší a sinější raketomety separatistům na Ukrajině, a máme důkazy, že ruské dělostřelectvo střílí z ruského území na ukrajinskou armádu,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harf.

Kam dál?
NATO naléhá na Rusko, aby změnilo svoji politiku na Ukrajině (3.7. 2014)

Zdroj:
Deutche Welle (Německo)

---

Dva vojáci NATO zahynuli v Afghánistánu

Dva vojáci Severoatlantické aliance zemřeli při útoku povstalců na jihu Afghánistánu. ISAF v oficiálním prohlášení nezveřejnilo bližší informace. Minimálně 51 vojáků Aliance zemřelo od začátku tohoto roku včetně 34 Američanů, šesti Britů a jedenácti dalších vojáků ze zemí, jež přispívají svými vojsky do mise ISAF v Afghánistánu.

Kam dál?
Černý den: Při sebevražedném útoku zemřeli v Afghánistánu čtyři Češi (8.7. 2014)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Pentagon hlásí více sebevražd mezi vojáky v aktivní službě

Počet sebevražd vojáků v aktivní službě tento rok narostl v porovnání se stejným obdobím loňského roku, přesto Pentagon vidí jako pozitivní, že stále více vojáků využívá linky pomoci a dalších preventivních programů pomáhajících v životních nesnázích. Pentagon uvádí, že do poloviny července se počet potvrzených nebo předpokládaných sebevražd vyšplhal na 161, zatímco ve stejném období roku 2013 to bylo 154. Nárůst byl zaznamenán u letectva a námořnictva, naopak v armádě a v námořní pěchotě číslo kleslo.

V loňském roce se počet sebevražd výrazně snížil, a to o téměř 20 % z tří set devatenácti v roce 2012 na dvě stě padesát devět v roce 2013. Vojenští velitelé byli znepokojeni stálým nárůstem sebevražd za poslední desetiletí, a proto posílili řadu programů na pomoc a navýšili počet odborníků, které mají vojáci k dispozici.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek