natoaktual.cz

Vycvičíme afghánské důstojníky, navrhuje šéf pákistánské armády

7. listopadu 2014  14:27
 

Výcvik afghánských jednotek vojáky ISAF. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Vycvičíme afghánské důstojníky, navrhuje šéf pákistánské armády

Náčelník generálního štábu armády Pákistánu Raheel Šarif navrhl afghánskému ministrovi obrany Bismilláhu Mohammadimu, že by Pákistán mohl vycvičit mladé afghánské důstojníky. Podle afghánského ministerstva obrany se tak stalo při setkání obou představitelů v Kábulu. Výcvik by se odehrával v Pákistánu. Pákistán je připraven podpořit svého severního souseda vojensky, ekonomicky i politicky.

Šarif s Mohammadim jednali také o boji proti terorismu v jejich regionu nebo zajištění bezpečnosti v okolí tzv. Durandovy linie (afghánsko-pákistánská hranice). Podle Mohammadiho vláda Afghánistánu doufá, že platforma pro společný boj obou zemí proti terorismu bude Kábulem a Islámábádem finalizována během příštího týdne.

Kam dál?
Čína slibuje podpořit rozvoj vztahů mezi Pákistánem a Afghánistánem (31.10. 2014)
Gruzie pomůže Afghánistánu i po skončená mise ISAF (12.8. 2014)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Američtí poslanci chtějí, aby francouzské Mistraly koupila Aliance

Osm amerických poslanců vyzvalo Severoatlantickou alianci, aby od Francie koupila dvojici vojenských plavidel třídy Mistral. Ty má Paříž podle platné smlouvy dodat ruské armádě. Svou výzvu poslanci adresovali generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. Toto řešení by podle nich zajistilo, aby Paříž za své lodě dostala zaplaceno a zároveň by zabránilo tomu, aby se ruský prezident Vladimir Putin dostal k novým vojenským prostředkům.

„Podobný krok ze strany NATO by prezidentu Putinovi jasně ukázal, že naše slova jsou v souladu s našimi činy a že tato Aliance nehodlá tolerovat nebo napomáhat nebezpečnému jednání v Evropě,“ stojí v dopise, který podepsala čtveřice demokratů a čtveřice republikánů.

Kam dál?
NATO znovu varuje Francii před prodejem Mistralů Rusku (5.11. 2014)

Zdroj: The Hill (USA), Foreign Policy (USA)
 

---

Stíhačky NATO musely doprovodit ruský špionážní letoun z Pobaltí

Alianční letouny F-16 musely znovu do vzduchu kvůli ruskému vojenskému špionážnímu letadlu. Iljušin IL-20 ruského letectva tentokrát doprovodily od lotyšských teritoriálních vod. Na svém twitterovém účtu to uvedla lotyšská armáda. Tento posední incident je dalším z dlouhé série případů, kdy se ruské vojenské letouny přiblížily k vzdušnému prostoru Severoatlantické aliance.

Letos již alianční letouny kvůli ruským vojenským letounům startovaly více než stokrát. To je více než trojnásobný nárůst v porovnání s rokem 2013.

Kam dál?
Finský prezident: Západ stojí na Prahu nové studené války (6.11. 2014)
V Litvě odstartovalo alianční cvičení Iron Sword 2014 (4.11. 2014)
NATO zachytilo nezvykle velký počet ruských vojenských letadel v Evropě (30.10. 2014)

Zdroj: International Business Times (Velká Británie)

---

NATO by mělo přimět Kyjev k dialogu s Donbasem, myslí si ruský vyslanec při NATO

Severoatlantická aliance by měla pobídnout Kyjev, aby začal jednat se zástupci Donbasu. Aliance by tím vyjádřila skutečný zájem o mírové řešení situace na Ukrajině. Myslí si to stálý ruský vyslanec při NATO Alexander Gruško. „Pokud NATO skutečně zajímá stabilita na Ukrajině, tak by mělo aktivněji pobídnout představitele v Kyjevě, aby začali jednat se zástupci Donbasu, kteří získali své mandáty ve volbách, jež byly v souladu s dohodami z Minsku,“ uvedl Gruško.

Gruško zároveň zkritizoval NATO za obviňování Ruska z podpory bojovníků za nezávislost na Ukrajině, aniž to Aliance doložila jakýmikoli důkazy. „Prohlášení Jense Stoltenberga a Philipa Breedlova nejsou podložena žádnými fakty a většinou se objevují právě ve chvílích, kdy je potřeba, aby Západ podpořil vyjednávací proces,“ uvedl Gruško.

Kam dál?
Ruská vojska se opět blíží k ukrajinským hranicím (6.11. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Velšská policie našla výbušniny, které mohly ohrozit účastníky aliančního summitu

Policejní šéf Chris Armitt, který velel operacím během zářijového summitu NATO ve Walesu, oznámil, že policie odhalila výbušniny, jež byly ukryty při cestě, kterou měli projet účastníci summitu. K jejich nálezu podle Armitta došlo jen asi hodinu před tím, než měli cestou k hradu Cardiff projíždět významní zástupci Aliance. „Měli jsme štěstí, že operace vedená zpravodajskými službami uspěla a že dýmovnice a zábleskové granáty se povedlo najít včas,“ uvedl Armitt, avšak neupřesnil, kdo za položením výbušnin stojí.

Kam dál?
Summit NATO ve Walesu ohlídá deset tisíc policistů (1.7. 2014)

Zdroj: South Wales Argus (Velká Británie)

 

koc; natoaktual.cz
zpět na článek