natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Většina Afghánců s přítomností NATO souhlasí

  19. října 2007  14:11

  Většina Afghánců s přítomností NATO souhlasí
  Výrazná většina Afghánců souhlasí s přítomností jednotek NATO ve své zemi a přeje si, aby zahraniční vojáci setrvali v boji s Talibanem. Při průzkumu veřejného mínění vyjadřovali respondenti optimismus o budoucnosti země, silnou podporu vládě prezidenta Hamída Karzáího a oceňovali práci, již učinily země NATO na zlepšení bezpečnosti.

  Za dobrou věc považuje přítomnost cizinců v zemi 60 % Afghánců a jen 16 % se na tuto věc dívá negativně. Zatímco většina Kanaďanů se staví proti vojenské misi v Afghánistánu a nemohou se dočkat jejího konce v únoru roku 2009, Afghánci jsou k pokračování operace NATO daleko optimističtější. Největší skupina respondentů (43 %) si přeje, aby zahraniční vojáci zůstali „tak dlouho, jak bude trvat  porážka Talibanu a znovunastolení pořádku.“

  Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

  ---

  NATO: Zásilka bomb pochází z Íránu
  Konvoj obsahující moderní nástražné bomby, který byl zadržen v Afghánistánu, má svůj původ v Íránu, řekl velitel mise NATO v Afghánistánu generál Dan McNeill a dodal, že by bylo těžko uvěřitelné, kdyby Teherán o těchto zbraních nevěděl. ISAF odhalila tuto zbrojní zásilku 5. září na západě země. „Je jisté, že konvoj geograficky pochází z Íránu. Tento konvoj obsahuje množství technologicky pokročilých nástražných systémů,“ uvedl generál McNeill.

  Američtí představitelé obviňují Írán z toho, že zásobuje zbraněmi talibanské povstalce, ale afghánský prezident Hamíd Karzáí nechce klást vinu na Teherán a prohlašuje, že Írán a Afghánistán požívají vřelých sousedských vztahů.

  Síly NATO zaznamenaly významný  pokrok v boji s Talibanem na jihu Afghánistánu, kde jsou rebelové nejsilnější, tvrdí generál McNeill a dodává: „Kandahár je nyní daleko bezpečnější provincií, než byl minulý rok.“

  Čtěte také:
  V Afghánistánu zadrženy další íránské zbraně
  Írán prý cvičí Afghánce na boj proti USA

  Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

  ---

  Rusko popřelo, že Finsko v NATO je hrozbou
  Ruské velvyslanectví v Helsinkách popřelo prohlášení učiněné svým diplomatem Vladimirem Kozinem o tom, jak by Rusko reagovalo na finské členství v NATO. Kozin při televizním interview prohlásil, že finské členství v NATO by bylo přímou vojenskou hrozbou pro Rusko. Finsko a Rusko by měly uspořádat společné vojenské cvičení, navrhl dále Kozin.

  Kosinovo prohlášení nereprezentuje oficiální názor Ruska, řekl ruský velvyslanec ve Finsku Alexandr Rumyanchev. Kosinovo prohlášení je podle velvyslanectví jen jeho osobní názor, který si utvořil jako výzkumník.

  Finská prezidentka Tarja Halonen nevěří, že by Rusko mohlo vidět Finsko v NATO jako hrozbu. „Asi před týdnem jsem se setkala s prezidentem Putinem  a toto téma nebylo vůbec nastoleno. Pokud by Finsko mělo uzavřít nějaké vojenské spojenectví, je to jen jeho vlastní záležitost,“ řekla Halonen.

  Čtěte také:
  Experti: Ani EU ani NATO negarantují Finsku bezpečnost stoprocentně
  Rusko je „smířené“ se vstupem Finska do NATO

  Zdroj: Helsingin Sanomat (Finsko)

  ---

  Oranžová koalice stále chce do NATO a EU
  Nově utvořená „oranžová“ koalice na Ukrajině oznámila, že hodlá pokračovat v politice směřující k integraci Ukrajiny do EU a NATO a při tom udržet dobré sousedské vztahy s Ruskem. Koalice zároveň prohlásila, že její prioritou zůstává udržení postavení, v němž přes Ukrajinu prochází 80 % ruského plynu do Evropy, a vytvořit nové kapacity pro export plynu ze střední Asie do EU.

  První zasedání nového parlamentu by podle prezidenta Viktora Juščenka mělo být na přelomu října a listopadu. Strany by v parlamentu měly spolupracovat už kvůli smyslu k odpovědnosti vůči politické stabilitě, přeje si prezident Juščenko. „Politická stabilita je podmínkou číslo jedna pro národní integritu, její konsolidaci a ekonomickou prosperitu,“ řekl.

  Čtěte také:
  Juščenko: Putinovy výhrůžky nás motivují ke vstupu do NATO
  Ukrajina bude nadále propagovat NATO

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Keňská delegace navštívila Univerzitu obrany v Brně
  Univerzitu obrany v Brně navštívili v úterý posluchači National Defence College z Keni. Šlo o skupinu vrcholových pracovníků státní správy a příslušníků armád z Burundi, Rwandy, Tanzanie, Ugandy a Keni, kteří navštěvují v Nairobi kurz národní bezpečnosti.

  Keňská delegace se seznámila s činností všech tří ústavů univerzity. V Ústavu strategického plánování se především zajímali o spolupráci tohoto ústavu s dalšími institucemi v České republice a v Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení se zajímali o vědecký výzkum. Na závěr svého programu navštívili hosté ještě Ústav operačně taktických studií.

  Čtěte také:
  Kühnl: Dárfúru pomůže i Česko

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media