natoaktual.cz

V Rumunsku budou letouny NATO

10. září 2014  11:43
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

V Rumunsku budou letouny NATO

Na území Rumunska budou společně s pozemním personálem čítajícím 150 až 250 lidí umístěny letouny Severoatlantické aliance. V dopise rumunskému parlamentu to napsal rumunský prezident Traian Basescu. Tyto spojenecké síly budou podle dopisu spolupracovat s rumunskými vzdušnými silami při střežení vzdušného prostoru NATO (tzv. air policing).

Financování misí bude spočívat na bedrech Rumunska, zatímco výdaje na provoz letadel budou platit státy, kterým letouny patří. Tento krok je jedním z osmnácti opatření, které členské státy NATO schválily kvůli posílení bezpečnosti v regionu.

Kam dál?
Rumunsko usiluje o stálou přítomnost NATO na svém území (26.8. 2014)

Zdroj: Romania Insider (Rumunsko)

---

Šéf NATO ocenil schválení nové vlády Iráku

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen přivítal schválení nové irácké vlády, ve které jsou zastoupeny i irácké menšiny. „Vytvoření vlády pod vedením premiéra Hajdara Abádího představuje historickou příležitost pro představitele Iráku stejně jako pro jeho občany k překonání etnických a sektářských rozdílů. Tato nová vláda je důležitým krokem směrem k vytvoření jednotného, bezpečného a stabilního Iráku,“ píše Rasmussen na oficiálních stránkách Aliance.

„Vyzývám všechny politické představitele Iráku, aby stáli za novou vládu a aby zajistili, že se bude věnovat legitimním zájmům a ambicím všech Iráčanů. Jejich podpora bude klíčová při snaze porazit takzvaný Islámský stát v Iráku a Levantě, jenž představuje vážnou hrozbu iráckému lidu, širšímu regionu a našim národům,“ uvedl dále Rasmussen.

Kam dál?
Summit NATO: Obama s Cameronem vyzvali Alianci, aby se postavila Islámskému státu (5.9. 2014)

Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt), NATO 

---

Karzáí: Afghánistán bezodkladně potřebuje novou vládu

Afghánský prezident Hamíd Karzáí vyzval oba kandidáty na post prezidenta Afghánistánu, aby se dohodli na politickém uspořádání země, jelikož Afghánistán nutně potřebuje novou vládu. Podle Karzáího mohou Abdulláh Abdulláh a Ašraf Ghání jedině pomocí politického konsensu vyřešit současnou patovou situaci. Funkční období současné vlády Afghánistánu již vypršelo.

Karzáí vyjádřil nespokojenost se současnou situací během svého projevu při příležitosti třináctého výročí úmrtí afghánského politického a vojenského vůdce Ahmada Šáha Masúda, který se proslavil svým odporem vůči Sovětskému svazu.

Kam dál?
Abdulláh zasazuje těžkou ránu kontrole voleb (28.8. 2014)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Maďarsko přispěje svým dílem do expedičních sil NATO

Budapešť bezpochyby přispěje do nově se utvářejících expedičních sil Severoatlantické aliance, které vznikají jako reakce na ukrajinskou krizi. V rádiovém vysílání to uvedl maďarský ministr obrany Csaba Hende. Kromě toho Maďarsko zvýší své obranné výdaje, aby se jejich výše přiblížila dvěma procentům HDP, a také zmodernizuje leteckou základnu v Pápě.

Kromě toho se maďarští vojáci budou účastnit několika vojenských cvičení včetně dvouměsíčních konaných v Pobaltí. Jako přímou pomoc Ukrajině nabídne Budapešť vojenské nemocnice, v nichž by se léčili zranění ukrajinští vojáci.

Kam dál?
Visegrádská čtyřka je nejednotná v postoji k Moskvě (9.9. 2014)

Zdroj: India (Indie)

---

Cameron: NATO „pevně stojí za Ukrajinou“

Setkání představitelů členských zemí Severoatlantické aliance na summitu ve Walesu přineslo několik důležitých závěrů. Kromě růstu finančních výdajů na obranu a reformy NATO, boji proti islámskému extremismu nebo budoucnosti Afghánistánu také ten ohledně Ukrajiny.

„NATO vyslalo Rusku jasnou zprávu, že to, co prezident Putin dělá, je nelegální a neudržitelné. NATO pevně stojí za právem Ukrajiny činit vlastní rozhodnutí a nikoli rozhodnutí, které jim diktují ruští vojáci šlapající po ukrajinském suverénním území,“ uvedl v britském parlamentu premiér David Cameron.

Kam dál?
Rasmussen na summitu NATO: Putin chce zónu ruského vlivu a příměří ho nezajímá (5.9. 2014)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek