natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  V Gruzii proběhne plebiscit o vstupu do NATO

  27. listopadu 2007  18:02

  V Gruzii proběhne plebiscit o vstupu do NATO
  Gruzínci budou 5. ledna v plebiscitu rozhodovat, zda by jejich postsovětský stát měl pokračovat ve své cestě ke členství v Severoatlantické alianci. Oznámila to mluvčí gruzínského prezidenta. Během prezidentských voleb také voliči rozhodnou, zda by se termín parlamentních voleb měl přesunout z podzimu 2008 již na jaro.

  Gruzínský prezident Michail Saakašvili byl Západem přijímán jako ojedinělý příklad liberálního vládce v bývalém sovětském prostoru, dokud mu potlačení protestů a uzavření největší opoziční televizní stanice u některých států nezkazilo reputaci.

  Saakašvili z úřadu prezidenta odstoupil 25. listopadu v souladu s gruzínskou ústavou. Ještě předtím vyhlásil konání prezidentských voleb na leden 2008 spolu s hlasováním o vstupu země do NATO a přesunu termínu parlamentních voleb, po kterém volaly tisíce protestujících na začátku listopadu. Volby mají také Západu ukázat, že jeho demokratické úmysly jsou pevné.

  Čtěte také:
  Protesty v Gruzii zpomalily směřování země do NATO
  Gruzínská opozice: Chceme do NATO
  EU a NATO se obávají o Gruzii

  Zdroj: Reuters
  (Velká Británie)


  ---

  Černá Hora podepsala s NATO tranzitní dohodu
  Černá Hora a Severoatlantická aliance v pondělí podepsaly tranzitní dohodu, která aliančním jednotkám umožní pohybovat se po území tohoto balkánského státu v rámci mírových misí.

  Dokument o implementaci smlouvy, která byla uzavřena již v roce 2005 mezi tehdejší unií Srbsko a Černá Hora a NATO, podepsal ministr obrany Černé Hory Boro Vučinič a generál Peter Pearson, zástupce velitele společného spojeneckého velitelství v Neapoli.

  Generál Pearson podepsání smlouvy ocenil, protože ji považuje za významný dokument pro Alianci. „My v Neapoli přejeme Černé Hoře hodně úspěchů na její cestě do NATO,“ řekl Pearson místním médiím. Podle ministra Vučiniče touto smlouvou Černá Hora ukázala svoje odhodlání integrovat se do euroatlantického společenství, v němž vidí garanci míru a stability.

  Tranzitní smlouva umožňuje aliančním silám pohybovat se přes povrch, vzdušný prostor a výsostné vody suverénního státu Černá Hora v souladu s mezinárodním právem. Dohoda zaručuje příslušníkům NATO stejná privilegia, jakých podle podobné dohody užívají příslušníci OSN. Smlouva také aliančním konvojům na jejich cestě přes Černou Horu určuje přesné trasy, hraniční kontrolní stanoviště, místa odpočinku a ošetřování.

  Čtěte také:
  Černá Hora chce do NATO
  Černá Hora dodá zbraně afghánské armádě
  NATO: Dohoda o tranzitu přes Srbsko nejdříve v únoru

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  Francie vzbuzuje obavy v NATO
  Velké francouzské plány na odstartování nové éry evropské obrany vzbudily obavy, že by mohly podkopávat Severoatlantickou alianci. Mezitím, co se mírové jednotky Evropské unie připravují na cestu do Čadu, francouzský prezident Nicolas Sarkozy volal po větším vojenském vlivu EU a možnosti vést podobné mise kdekoli na světě.

  Sarkozy nedávno v Evropském parlamentu řekl: „Jak by Evropa mohla být ve světě politicky vlivná a být zárukou míru, když nemůže ani bránit ty, kteří ochranu potřebují?“ Francie udělá z obrany klíčové téma svého předsednictví EU v příštím roce, kdy také hodlá zvýšit své vojenské schopnosti. Sarkozy chce, aby se Francie stala plnohodnotným vojenským členem Aliance do roku 2009.

  „Samozřejmě není nedostatek konfliktů, ať už je to Kosovo, Bosna nebo Kavkaz, ve kterých je potřeba většího zapojení Evropy,“ řekl Tomáš Valášek, obranný expert z Centra pro Evropskou reformu. „Ovšem většina členských zemí NATO se obává, že francouzské naléhání na větší vojenskou roli EU nakonec podkope Severoatlantickou alianci.“ Již nyní Aliance čelí nedostatku personálu v Afghánistánu, tento stav by se mohl ještě zhoršit, pokud by bylo potřeba více vojáků do misí EU.

  Velká Británie, klíčový alianční spojenec, již projevila svoji nervozitu. Minulý týden vetovala dohodu o dlouhodobém obranném rozpočtu EU, čímž zablokovala kroky ke zlepšení jejího vojenského plánování.

  Čtěte také:
  Začlenění Francie do vojenských struktur záleží na Británii
  Sarkozyho návštěva USA vyvolává očekávání

  Zdroj: Radio Netherlands
  (Nizozemí)

  ---

  Ázerbájdžán nechce vstoupit do NATO
  V současné době není záměrem Ázerbájdžánu vstoupit do Severoatlantické aliance, ale bude pokračovat ve spolupráci s touto organizací, prohlásil ázerbájdžánský ministr obrany Safar Abijev na tiskové konferenci po setkání ministrů obrany zemí SNS.

  Spolupráce mezi Ázerbájdžánem a NATO je založena na rámcovém dokumentu Partnerství pro mír podepsaném 4. května 1994. Ázerbájdžán je jednou z 27 zemí OBSE, která se stala členem tohoto programu, a nyní plní okolo 50 partnerských závazků.

  3. srpna 2005 podepsal ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev dekret potvrzující Akční plán Individuálního partnerství mezi Ázerbájdžánem a NATO.

  Čtěte také:
  Ázerbájdžán zdvojnásobí počet vojáků v Afghánistánu
  Ázerbájdžán jednal s NATO o členství

  Zdroj: Trend News
  (Ázerbájdžán)

  ---

  Makedonie činí významné pokroky na cestě do NATO
  Makedonie prokazuje významné pokroky, které mění její ambici stát se členským státem NATO v realitu, prohlásil Jose Lelo, prezident Parlamentního shromáždění NATO, v makedonském parlamentu.

  Lelo, jenž přednesl svoji řeč v makedonštině, vyzdvihl velkou odpovědnost, která pramení z členství v Alianci. Vyjádřil také spokojenost s dosavadní spoluprací Parlamentního shromáždění NATO a makedonským parlamentem.

  „Vaše země je jednou ze tří kandidátských zemí na členství v NATO. Váš vstup přispěje ke stabilitě v regionu,“ dodal Lelo.

  Čtěte také:
  Makedonie zaostává v politických reformách
  Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008
  NATO PA: Přijmeme Albánii, Chorvatsko i Makedonii

  Zdroj: MRT
  (Makedonie)

   


   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media