natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  V Afghánistánu zůstává nebezpečná nevybuchlá munice

  6. ledna 2015  16:29

  Nalezená munice během jedné z operací ve Vardaku. Ilustrační foto. | foto: MAT Vardak

  V Afghánistánu zůstává nebezpečná nevybuchlá munice

  Konec bojové mise NATO v Afghánistánu by mohl znamenat zlom při řešení problému nevybuchlé munice. Odborníci však připomínají, že síly pod vedením USA by měly zveřejnit více informací o místech s nevybuchlou municí. Desetiletí bojů od sovětské invaze v roce 1979 rozesely po městech i polích nášlapné miny, granáty, bomby a rakety.

  Ředitel Koordinačního centra odminování pro Afghánistán Mohamad Sediq Rashid tvrdí, že nedostali informace o všech místech bojů, ačkoliv se silami ISAF záležitost řešili. Pokud ISAF opustí zemi a informace nepředá, odminování afghánského území bude mnohem složitější. Vyžádá si více času, finančních prostředků a obětí, kterými jsou často děti.

  Kam dál?
  Nevybuchlá munice NATO zabíjí Afghánce, tvrdí OSN (22.7. 2013)
  Mise ISAF končí, Resolute Support začíná (29.12. 2014)

  Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

  ---

  Mise Resolute Support má včas vycvičit afghánskou armádu

  Vojáci sloužící v Afghánistánu ví, že jakmile skončí jejich výcviková mise, místní bezpečnostní síly budou bojovat proti povstalcům Tálibánu samy. Afghánský prezident Ašraf Ghání již prohlásil, že Spojené státy, poskytující převážnou část z 13 000 zůstávajících zahraničních vojáků, by mohly „znovu přezkoumat“ termín stažení svých jednotek. USA se chtějí ze země stáhnout do konce roku 2016. Afghánští vojáci se do té doby musí naučit sami plně ovládat a používat svoje zbraně a „stát na vlastních nohou“.

  Spojené státy v zemi ponechávají také protiteroristické jednotky lovící členy al-Káidy a další povstalce. Společně s bezpilotními drony poskytují podporu afghánským jednotkám. Většina vojáků sloužících v rámci mise „Resolute Support“ plní úkoly v rámci výcviku, a zažívá tak podivný pocit z války bez boje.

  Kam dál?
  Taliban ohlásil „porážku“ NATO v Afghánistánu (30.12. 2014)
   Mise ISAF skončila, v Afghánistánu začíná nebojová mise NATO (2.1. 2015)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Priorita NATO pro rok 2015: vytvoření sil rychlé reakce v Evropě

  Po ukončení bojových operací v Afghánistánu upírá Severoatlantická aliance svou pozornost na Evropu. V roce 2015 zde má vzniknout nová síla velmi vysokého stupně připravenosti, navržená jako prostředek odstrašující Rusko. Prioritou Aliance ovšem nebude jen oživení nové expediční síly, ale také vyřešení otázky, kdo za ni zaplatí.

  Vytvoření mnohonárodní síly, často nazývané „předvoj,“ bylo dojednáno na summitu NATO v září 2014. Děkan Elliot School of International Affairs na George Washington University Michael Brown vidí jako největší výzvu v roce 2015 zajištění bezpečnosti členů Aliance a podporu stability v Evropě. Podle Browna jsou tyto body výzvou především kvůli dlouholetému vnímání kolektivní bezpečnosti jako samozřejmé.

  V roce 2015 jsou dále očekávána rozhodnutí o pokračování rotací vzdušných, pozemních a námořních sil, které udržují zvýšenou pohotovost v členských zemích NATO sousedících s Ruskem.

  Kam dál?
  Rusko: NATO je nadále zodpovědné za bezpečnost v Afghánistánu (2.1. 2015)
  NATO je naší hlavní hrozbou, stojí v nové ruské vojenské doktríně (29.12. 2015)

  Zdroj:ABC News (USA)

  ---

  Kurdští bojovníci postupují v boji proti IS v syrském Kobani

  Kurdští bojovníci dobyli po prudkém boji s ozbrojenci Islámského státu (IS) klíčovou zónu města Kobani. Kurdové byli v boji podporováni nálety pod vedením Spojených států. Po téměř čtyřměsíčních bojích s džihádisty kontrolují kurdští bojovníci 80 % strategického příhraničního města.

  Informace o situaci získává Syrská observatoř lidských práv ve Velké Británii prostřednictvím sítě svých aktivistů v Sýrii. IS čerpá značnou část svých prostředků z nelegálního prodeje ropy, jejíž ceny jsou výrazně pod běžnou tržní hodnotou. Koalice vedená Spojenými státy provedla již více než 1 300 náletů proti IS.

  Kam dál?
  Kurdové prolomili obležení hory Sindžár a osvobodili jezídy (19.12. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Hollande hovoří o konci protiruských sankcí, sólovou akci v Libyi vylučuje

  Francouzský prezident Francois Hollande nastínil možnost uvolnění sankcí uvalených na Rusko a vyloučil jednostrannou vojenskou akci v Libyi. Ruský prezident Vladimir Putin mu údajně řekl, že nechce anektovat východní Ukrajinu, ale udržet celou Ukrajinu mimo tábor NATO. Podle francouzského prezidenta by sankce měly být uvolněny, jakmile bude dosaženo pokroku.

  Prezident Hollande vyloučil jednostrannou vojenskou intervenci v Libyi, kde probíhají nejhorší boje od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Odpovědnost by zde podle něj mělo přebrat mezinárodní společenství. Hollande nicméně dodal, že francouzské síly udeří na islamistické extremisty pašující zbraně do regionu Sahelu. Francie proto zřizuje vojenskou základnu v severním Nigeru, 100 km od libyjských hranic.

  Kam dál?
  Francie se chystá na intervenci v Libyi, tvrdí diplomat (5.1. 2015)
  Mistraly dostanete, až bude klid na Ukrajině, vzkázala Paříž Kremlu (5.1. 2015)

  Zdroj: France 24 (Francie)

   

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media