natoaktual.cz

V Afghánistánu zůstane o tisíc amerických vojáků více

8. prosince 2014  13:50
 

Jednotky ISAF v Afghánistánu. Ilustrační foto. | foto: NATO - ISAF

V Afghánistánu zůstane o tisíc amerických vojáků více

Příští rok zůstane v Afghánistánu 10 800 amerických vojáků – o tisíc více, než se původně předpokládalo. Uvedl to odstupující americký ministr obrany Chuck Hagel při své poslední návštěvě Kábulu v současné pozici v administrativě Baracka Obamy. Vyšší počet vojáků zůstane v zemi kvůli pozdnímu podpisu bezpečnostních dohod mezi Afghánistánem a USA a Afghánistánem a státy Severoatlantické aliance. „Výsledkem toho je, že prezident Obama nechal americkým velitelům volnou ruku, aby se mohli vypořádat s jakýmkoli dočasným deficitem v počtu vojáků. Získají tak čas, než do Afghánistánu dorazí posily z ostatních aliančních zemí.“

Toto rozhodnutí je podle Charlese Stratforda z televize al-Jazeera důležité také proto, že pomůže zemi ve snaze začít se slíbenými reformami. „Nová afghánská vláda před dvěma dny v Londýně slíbila mezinárodním dárcům, že odstartuje plánované reformy, které by měly vést k vytváření institucí a k boji s korupcí. Je jasné, že tyto reformy velmi úzce souvisí právě s bezpečností v zemi,“ uvedl Stratford.

Kam dál?
Afghánistán úspěšně bojuje s korupcí (4.12. 2014)
Afghánistán souhlasí s další misí NATO. Vojáci dostanou západní dril (24.11. 2014)

Zdroj: Al-Jazeera (Katar), Khaama Press (Afghánistán)

---

Rozšíření náletů proti IS do Sýrie neplánujeme, zní z Kanady

Kanada neplánuje rozšířit vzdušné operace proti ozbrojencům z Islámského státu (IS) do Sýrie. „V současnosti se soustředíme na misi v Iráku,“ uvedl kanadský ministr zahraničí John Baird. Kanada podle něj cítí zodpovědnost přispět ke kampani mimo jiné proto, že se IS podařilo přilákat do svých řad kanadské občany.

Kanada se do vzdušných operací proti IS zapojila na začátku letošního listopadu. K tomuto účelu kanadské letectvo uvolnilo šest bojových letounů CF-18, které mají základu v Kuvajtu, společně s transportním letounem C-150 Polaris a dvěma pozorovacími letouny CP-140 Aurora.

Kam dál?
Francie nasadí proti ozbrojencům IS více stíhaček (21.11. 2014)
Kanaďané vybombardovali bunkr Islámského státu poblíž Kirkúku (20.11. 2014)
Proti Islámskému státu stojí obří koalice, bojují jen někteří (16.10. 2014)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Berlín odklepl 150 milionů eur pro Afghánistán

Německý spolkový sněm odhlasoval finanční pomoc pro afghánské bezpečnostní složky. Díky tomu Německo v příštím roce poskytne afghánské armádě 80 milionů eur a 70 milionů eur získá afghánská policie. Při debatě v Bundestagu navíc zazněla slova proti rychlému odchodu zahraničních sil ze země a srovnání s americkým stažením z Iráku. „Pokud se někdy má Afghánistán postavit na vlastní nohy, tak potřebuje pomoc,“ uvedl Philipp Missfelder ze strany CDU.

Německo v příštím roce ponechá v Afghánistánu přibližně 850 vojáků, kteří mají pomoci afghánským bezpečnostním složkám. Do bojových operací se však nezapojí.

Kam dál?
Německo se chystá v Afghánistánu ponechat přes 800 vojáků (20.11. 2014)
Rusko je připraveno pomoci Afghánistánu po odchodu NATO (11.11. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Británie bude mít na Blízkém východě stálou vojenskou základnu

Velká Británie postaví v Bahrajnu stálou námořní základnu. Podle zástupců obou států je tento krok součástí dohody o zlepšení spolupráce kvůli bezpečnostním hrozbám v regionu. Britské lodě se tak přesunou ze svého současného útočiště v přístavu Mina Salman. Nový přístav bude navíc schopen pojmout mnohem větší lodě, než jen čtveřici minolovek, které doposud Britové v Zálivu měli. „Nová základna je stálým rozšířením působnosti britského námořnictva, díky níž bude Británie schopna vyslat do Zálivu větší lodě, které pomohou zajistit jeho bezpečnost,“ uvedl britský ministr obrany Michael Fallon.

Kam dál?
Irák požádá o další misi NATO v zemi (4.12. 2014)

Zdroj: Al-Arabiya (Saudská Arábie)

---

NATO zkoumá, jak bojovat proti ruské informační válce

Názor ze zahraničí a analýza

Průměrný ruský občan sledující tamější média by se v současnosti mohl domnívat, že ukrajinský Lvov – jedna z bašt proevropských protestů – byl obsazen násilnými fašisty. Taková je dnes ruská „propaganda“. Severoatlantická aliance proto na server YouTube nahrála video, na kterém reportér prochází poklidnými ulicemi Lvova a dělá rozhovory s kolemjdoucími lidmi. Toto video je novou zbraní, která cílí proti informační kampani, již naordinoval Kreml.

Zpravodajské služby NATO poukazují na rétoriku v ruských médiích, která je zaměřena proti Alianci a Evropě. Kreml podle nich mistrně ovládá užívání dezinformací, aby v mezinárodním prostoru vytvořil pochyby o své vojenské podpoře ukrajinských separatistů.

Kam dál?
Kyber cvičení NATO se odehrává v době nárůstu útoků (21.11. 2014)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek