natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA zvou Gruzii do NATO

  9. února 2007  14:50

  USA zvou Gruzii do NATO
  Americký Senát zvažuje zákon, který by podpořil vstup Gruzie do Severoatlantické aliance. Mimo Gruzie však zmiňuje i Albánii, Chorvatsko a Makedonii, kteří patří k vážným kandidátům na členství v Alianci. Těmto zemím má být poskytnuta podpora ve výši téměř 20 milionů dolarů, z nichž polovina připadne právě Gruzii. "V Tbilisi je mladá demokratická vláda, která odolává tlakům své odtržené republiky podporované Moskvou a ruských vojáků na gruzínském území," prohlásil senátor Richard Luger, jenž patří k předkladatelům zákona.

  Gruzie je strategicky důležitá především kvůli ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan, který touto zemí prochází. Ten byl otevřen během loňského léta a je prvním a největším neruským ropovodem na území bývalého Sovětského svazu. Pro Spojené státy je důležitá ochrana jejich čtyřmiliardové investice, pro což by přítomnost NATO v oblasti poskytlo bezpečnostní záruky.

  Proti případnému vstupu Gruzie do NATO se však staví Rusko, které "by rádo vidělo Gruzii jako nezávislý, suverénní, neutrální stát se vztahy se všemi ostatními státy a samozřejmě s přátelskými vztahy s Ruskem", jak prohlásil ruský velvyslanec v Gruzii Vjačeslav Kovalenko. Proti tomuto prohlášení se však ohradili gruzínští provládní politici, kteří odmítají, aby se Gruzie stala neutrální tím způsobem, kterým to Rusko míní a tedy "otroky" Moskvy.

  Čtěte také:
  Rusko varuje před vstupem Ukrajiny a Gruzie do NATO

  Zdroj: Kommersant (Rusko), Messenger (Gruzie)

  ---

  Juščenko podporuje vstup do NATO
  Přistoupení Ukrajiny k Severoatlantické alianci závisí na národních prioritách. Na tiskové konferenci v Berlíně to uvedl ukrajinský prezident Viktor Juščenko: "Měli bychom nalézt ve společnosti kompromis, abychom to vnímali jako svou národní prioritu, a ne nějakou spekulaci." Zároveň připomněl, že členství v NATO bylo zákonem stanoveno za stěžejní prvek ukrajinské zahraniční politiky.

  Ministr obrany Anatolij Hryčenko se však domnívá, že v současnosti jde vývoj na Ukrajině směrem od NATO. Hlavním důvodem jsou rozdílné názory prezidenta a premiéra na euroatlantickou integraci. Kvůli tomu též Ukrajina loni nepřijala akční plán členství. Přesto však bylo v uplynulých letech přijato několik důležitých rozhodnutí o vztahu Ukrajiny s NATO, včetně zapojení do aliančních mírových misí.

  Čtěte také:
  Vstup do Aliance záleží pouze na Ukrajině

  Zdroj: UNIAN, NRCU (Ukrajina)

  ---

  Plán pro Kosovo může mít dodatky
  K plánu OSN na budoucí status srbské provincie Kosovo by mohly být připojeny případné "konstruktivní dodatky". Ty mohou vzejít z posledních rozhovorů mezi Srby a kosovskými Albánci před tím, než příští měsíc zvláštní vyslanec OSN a autor tohoto plánu Martti Ahtisaari představí jeho finální verzi Radě bezpečnosti. Podle Ahtisaariho si obě strany plán vykládají jako mezinárodně dohlíženou suverenitu vedoucí k nezávislosti Kosova, odmítl však sdělit, zda s touto interpretací souhlasí.

  Etničtí Albánci tvoří 90 % obyvatel Kosova a snaží se získat nezávislost na Srbsku, které však tuto provincii vnímá jako střed své dávné domoviny a proto by na jejím území měla zůstat srbská menšina. Její ochrana je proto popsána na dvou třetinách 58stránkového návrhu. Ahtisaari si nicméně postěžoval, že když byl minulý týden v Prištině, o tomto plánu s ním přišla hovořit pouze jedna skupina kosovských Srbů.

  Čtěte také:
  Zveřejněna předběžná verze plánu pro Kosovo

  Zdroj: Winnipeg Free Press (Kanada)

  ---

  NATO by mělo splnit své afghánské sliby
  Členské státy Severoatlantické aliance musí splnit své závazky a vyslat do Afghánistánu vojáky včas, aby se byli schopni zapojit do bojů ještě před očekávanou jarní ofenzívou hnutí Taliban. Na schůzce ministrů obrany členských zemí NATO ve španělské Seville to prohlásil americký ministr Robert Gates. Podle něj už ministři dospěli alespoň k částečnému pokroku, když některé země souhlasily se zrušením omezení na typ operací, které jejich vojáci smí v Afghánistánu provádět.

  Cílem dvoudenní konference ministrů nebylo získání nových závazků na vojáky a vybavení, ale spíše právě splnění dříve poskytnutých slibů. Ministři též jednali o nové analýze sitauce v Afghánistánu připravené generálem Johnem Craddockem, novým vrchním velitelem spojeneckých sil v Evropě. Ten navrhl alianční jednotky v Afghánistánu posílit o dva tisíce vojáků, vrtulníky a přepravní letadla.

  Čtěte také:
  NATO připravuje bojovou brigádu pro Afghánistán
  Spojenci by měli navýšit pomoc Afghánistánu

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Povstalci brání rekonstrukci Afghánistánu
  Před půl stoletím byla provincie Helmald obilnicí Afghánistánu s dobrým zavlažovacím systémem a infrastrukturou vybudovanou díky finanční pomoci USA a Sovětského svazu. Toto by nyní mohlo být s minimálním úsilím obnoveno. Problém však představují ozbrojenci Talibanu, pěstování opia a kmenové spory. Povstalcům se navíc podařilo ovládnout město Musa Kala, což představuje porážku NATO a jeho afghánských spojenců. Několik dní předtím se navíc Britové snažili s Talibanem dohodnout na dohodě, která by povstalce měla držet dále od tohoto města. Tato dohoda se též mohla stát vzorem pro další části provincie Helmand.

  Právě bezpečnostní problémy tedy brání Severoatlantické alianci v jejích snahách o rekonstrukci provincie, čímž by si chtěla získat "srdce a mysli" místních obyvatel. Ti se totiž často přiklánějí na stranu toho, kdo nabídne lepší podmínky. O zvýšení veřejné důvěry se snaží provinční rekonstrukční týmy (PRT), z nichž jeden působí i v helmandském městě Laškar Gah. Do provincie tak ze zahraničí proudí miliony dolarů pro různé projekty sloužící zejména ke zlepšení životní situace obyvatel. Na mnoho těchto projektů jsou navíc najímáni místní dodavatelé.

  Čtěte také:
  Afghánci prchají z obav před boji

  Zdroj: Payvand (USA)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media