natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA volají po obnovení blízkovýchodních rozhovorů

  5. března 2008  15:28

  USA volají po obnovení blízkovýchodních rozhovorů
  Izraelští vojáci se vrátili do jižní Gazy několik hodin poté, co americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice vystoupila na Západním břehu s prohlášením, že by Palestinci a Izraelci měli okamžitě obnovit mírové rozhovory. Po debatě s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem v Ramalláhu povečeřela Rice s izraelským premiérem Ehudem Olmertem. V té době již izraelští vojáci operovali za hranicemi Khan Yunisu.

  Svědci vypověděli, že Izraelci obklíčili domov Yusifa al-Ismairiho, lídra vojenského křídla palestinského islámského džihádu. Izraelské obranné síly potvrdily, že al-Ismairiho zabily spolu s dalším bojovníkem, jehož jméno nebylo zveřejněno. Zprávy lékařů uvádějí další oběť útoku – malou holčičku. Její matka byla během útoku těžce zraněna.

  Ministryně Rice v Ramalláhu volala po co nejrychlejším obnovení mírových rozhovorů mezi Palestinci a Izraelci. „Spojené státy samozřejmě chápou právo Izraele na sebeobranu, ale Izrael si musí být dobře vědom následků svých operací pro civilní obyvatelstvo. Musí se snažit uchránit nevinné lidi a udělat vše potřebné pro zabránění humanitární krize v pásmu Gazy,“ zdůraznila Condoleezza Rice.

  Čtěte také:
  Bude NATO chránit Izrael?
  Izrael: Potřebujeme NATO k zajištění své bezpečnosti

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  NATO blahopřeje Medveděvovi ke zvolení ruským prezidentem
  Severoatlantická aliance, která v současné době má s Ruskem napjaté vztahy, pogratulovala Dmitriji Medveděvovi ke zvolení novým ruským prezidentem a uvedla, že se těší na budoucí spolupráci s ním. Ve svém prohlášení generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer zdůraznil, že se NATO těší na prohloubení spolupráce s Ruskem v praktických otázkách a zlepšení vzájemného dialogu. Scheffer Medveděvovi poslal dopis s blahopřáním.

  Ve Schefferově vyjádření není žádný komentář k průběhu ruských nedělních prezidentských voleb navzdory tomu, že několik členských zemí NATO vyjádřilo znepokojení nad opatřeními, kterými Rusko omezilo činnost mezinárodních pozorovatelů.

  Dmitrij Medveděv, který získal 72 % hlasů voličů, slíbil, že bude pokračovat v politice nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten bude jako premiér i nadále vlivnou osobností ruské politické scény.

  Spolupráce Ruska a Severoatlantické aliance je uskutečňována zejména díky existenci Rady NATO-Rusko. Vzájemné vztahy jsou ovšem nyní velmi napjaté kvůli možnému vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO a také kvůli plánované výstavbě amerického protiraketového štítu v Polsku a České republice.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Francie chce strategii proti Talibanu
  Francie, která je připravená rozšířit svoji přítomnost v Afghánistánu, se tento týden bude snažit přesvědčit své alianční spojence k vypracování plánu, který by se více soustředil na boj s talibanskými povstalci a na rekonstrukci země. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner na neformálním setkání se svými protějšky v Bruselu vyjádří potřebu vyvinout „opravdovou strategii pro Afghánistán“. Francouzské plány mají také podporu kanadského ministra zahraničí Maxime Berniera.

  Kanada vyvinula velký tlak na spojence a zejména na Francii, aby poskytli alespoň 1 000 vojáků pro provincii Kandahár. Tito noví vojáci by na místě Kanadě pomohli s jejími úkoly i po únoru 2009, během kterého kanadským silám v Afghánistánu vyprší současný mandát.

  Francouzský deník Le Monde minulý týden přinesl zprávu, že Francie na summitu v Bukurešti oznámí vyslání dalších posil pro Afghánistán, které by však operovaly na východě země s Američany, ne na jihu s Kanaďany. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Pascale Andreani tuto zprávu odmítla komentovat, zdůraznila však, že Francie neignoruje kanadskou žádost. Andreani také poznamenala, že Francie poslala do Afghánistánu stíhačky Mirage a podílí se na výcviku afghánské armády.

  Čtěte také:
  Francie pošle vojáky na východ Afghánistánu, tvrdí Le Monde
  Afghánistán: Francie možná pomůže kanadským jednotkám

  Zdroj: Canada.com (Kanada)

  ---

  Taliban zničil vysílač mobilního operátora
  Bojovníkům Talibanu se podařilo zničit vysílač hlavního soukromého mobilního operátora Roshan v jihoafghánské provincii Hílmand. Na vysílač zaútočili za šera nedlouho poté, co operátory společnosti varovali, aby uzavřeli jejich telefonické sítě. Obyvatelé distriktu Sangin potvrdili, že se po nedělním útoku na vysílač nemohli dovolat svým příbuzným.

  Talibanci se domnívají, že Severoatlantická aliance používá mobilní telefony k vysledování povstalců. Ředitel policie v provincii Hílmand generál Muhammad Hussain Andiwal útok na vysílač potvrdil, dodal však, že nemají žádné informace, kdo za ním stojí. 

  Podle místních obyvatel by Taliban neměl ničit zařízení telefonních společností, protože slouží především civilistům, ne vládě. Ničení infrastruktury pouze ztěžuje život místním lidem.

  Čtěte také:
  NATO: Afghánské povstalce dostáváme pod kontrolu

  Zdroj: Afgha (Afghánistán)

  ---

  Válka s terorismem zhoršuje situaci v Pákistánu, tvrdí senátor Mushahid
  Pákistán a Afghánistán čelí narůstajícímu terorismu kvůli špatné politice Evropské unie a Severoatlantické aliance, řekl pákistánský senátor Mushahid Hussain šestičlenné delegaci EU. Podle jeho slov se právní situace v Pákistánu velmi zhoršila od začátku války s terorismem v roce 2001.

  K situaci v Iráku prohlásil, že ne všechny problémy lze vyřešit vojensky a že Iráčané žijí v obtížných podmínkách. Mushahid se domnívá, že bojovat s terorismem by se mělo snižováním chudoby a nespravedlnosti ve společnosti. Válka s Íránem by podle něj bezpečnostní situaci regionu ještě zhoršila.

  Mushahid zdůraznil nutnost zavedení nové politické kultury v Pákistánu, která by vyloučila možnost jakýchkoli pomst. Myslí si také, že poslední pákistánské volby posílily institucionální základy demokracie v zemi a dodal, že je to poprvé, kdy vítězové i poražení akceptují výsledky voleb. Ocenil také roli EU během voleb.

  Evropská unie naopak ocenila svobodný, férový a transparentní průběh pákistánských voleb a vyjádřila naději v hladké předání moci ve státě.  

  Čtěte také:
  Pákistán a NATO budou spolupracovat v boji proti terorismu
  Spolupráce NATO s Pákistánem pokračuje

  Zdroj: The News (Pákistán)

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media