natoaktual.cz

Mezi obdivovateli americké konfederace jsou i vojáci a politici

1. července 2021  21:40
Data, která unikala z americké organizace Sons of Confederate Veterans (Synové konfederačních veteránů) ukazují, že mezi jejími členy jsou vojáci v aktivní službě, lokální politici i státní úředníci.  

Po útoku příznivců Donalda Trumpa střeží budovu Kapitolu ve Washingtonu a její okolí příslušníci Národní gardy. Mají poskytnout podporu federálním a místním úřadům pro zajištění bezpečnosti až do slavnostní inaugurace nově zvoleného prezidenta Joea Bidena, připravované na 20. ledna. | foto: U.S. Air National Guard, Matt Hecht

Sons of Confederate Veterans je organizace, jež si klade za cíl připomínat osudy vojáků, kteří bojovali během americké občanské války na straně takzvaných Konfederovaných států amerických. Mezi jejími členy jsou ovšem i členové dalších „neo-konfederačích“ a krajně pravicových uskupení, která mají násilnou minulost, jako je třeba League of the South (Liga Jihu).

Podle kritiků SCV, včetně bývalých členů, je jeden z představitelů organizace Kevin Stone dokonce napojen na extremisty. Mezi členy SCV mají být populární také myšlenky hlásající nadřazenost bílé rasy a několik členů se zúčastnilo i násilného vniknutí do budovy Kapitolu z ledna letošního roku. Organizace samotná ovšem odmítá, že by takové myšlenky propagovala.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek