natoaktual.cz

USA: Příslušnicí Zelených baretů se stala poprvé v historii žena

10. července 2020  15:48
 
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

USA: Příslušnicí Zelených baretů se stala poprvé v historii žena

Příslušnice Národní gardy Spojených států amerických se zapíše do historie jako první žena, která se po absolvování extrémně náročného a vysilujícího výcviku stane členkou Zelených baretů. Armáda sice neuvedla identitu ženy, ale potvrdila, že společně s dalšími 400 vojáky úspěšně dokončila několikafázový 53týdenní výcvik.

Velitel amerického velitelství speciálních sil generál Francis M. Beaudette během vstupního ceremoniálu do speciálních jednotek absolventům pogratuloval: „Od teď budete pokračovat zapojením se do struktury Zelených baretů, kde budete dělat to, pro co jste byli vycvičeni: stavět se předsudkům, strhávat bariéry, bourat stereotypy, inovovat a dosahovat nemožného.“

Kam dál?
Americká armáda otevře ženám veškeré bojové pozice (4.12. 2015)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Ukrajina a NATO posílí svou vojenskou přítomnost v Černém moři

Ukrajinský ministr obrany Andrij Taran a generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se dohodli na posílení své vojenské přítomnosti v regionu Černého moře. Reagují tak na zvyšování vojenské přítomnosti ze strany Ruska, které nabourává rovnováhu sil v regionu.

„Obě strany se shodly na posílení přítomnosti sil a vybavení na souši, moři a ve vzduchu v regionu Černého moře tím, že se navýší hlídkovací činnosti ve vzduchu a počet vojenských plavidel členských států NATO operujících v Černém moři. Ministr obrany vyjádřil zájem o vzájemné sdílení informací ohledně situace v Černém moři a zároveň pozval členské státy NATO k zapojení se do vojenského cvičení naplánovaného na podzim 2020 na jižní Ukrajině,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo obrany.

Kam dál?
Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout (15.6. 2020)

Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

---

Itálie prokázala efektivitu stíhaček F-35 v misi NATO

Italské letectvo demonstrovalo vlastnosti stíhaček F-35 výrobce Lockheed Martin. Velitel alianční mise Air Policing na Islandu Michele Cesario uvedl, že letouny F-35 se během mise ukázaly jako velmi spolehlivé a efektivní v pohotovosti, kterou na ostrově na držely.

„Mohu potvrdit spolehlivost a efektivnost tohoto letounu v této konkrétní misi,“ zmínil Cesario a dodal, že již druhé nasazení F-35 italského letectva v misi na Islandu podtrhává rozhodnutí italského letectva o užití stíhaček F-35 jak k útokům na pozemní cíle, tak k ochraně vzdušného prostoru.

Kam dál?
Itálie vyslala stíhačky F-35 na Island, jako první z NATO (26.9. 2019)

Zdroj: Janes (Velká Británie)
 

---

Americké letectvo chce přestavět letiště v Rumunsku na černomořskou základnu NATO

Bývalá sovětská letecká základna Campia Turzii ve středním Rumunsku by se mohla stát střediskem pro operace amerického letectva v jihovýchodní Evropě s cílem odradit ruskou agresi. V rámci plánované inovace základny Campia Turzii ve výši až 130 milionů dolarů letectvo požaduje mimo jiné nové přistávací plochy pro letouny s nebezpečným materiálem, více parkovacích ramp pro rotace stíhacích letounů či budovy na skladování paliva.

Letecká základna Campia Turzii je jednou z hlavních pro Evropské velitelství amerických sil (United States European Command) a jeho schopností reagovat na měnící se evropské bezpečnostní prostředí, uvedlo americké letectvo v žádosti k rozpočtu na rok 2021.

„V současné době není na letecké základně Campia Turzii k dispozici odpovídající parkovací rampa pro taktické stíhací letouny schopná podporovat větší množství zbraňových systémů NATO,“ doplňuje letectvo.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)
---

Americký NGŠ slibuje reakci, pokud armáda potvrdí, že Rusové nabízeli Tálibáncům peníze za zabité vojáky NATO

Americký generál Mark Milley řekl zákonodárcům, že Pentagon a armádní zpravodajské služby vyšetřují zprávy o ruských odměnách Tálibánu za zabíjení amerických a aliančních vojáků v Afghánistánu, a slíbil odpověď, pokud by byly zprávy potvrzeny.

„Zjistíme pravdu ohledně této záležitosti s odměnami. Pokud tady opravdu jsou odměny [za zabíjení amerických vojáků], jsem rozlícen stejně jako všichni ostatní v uniformě,“ řekl Milley.

„Je to velký problém. Ještě nemáme dostatečně průkazné informace, ale neustále hledáme,“ dodal Milley.

Kam dál?
Americká rozvědka: Ruské zpravodajské služby nabídly Tálibánu odměny za zabité vojáky NATO (29.6. 2020)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
 

jan; natoaktual.cz
zpět na článek