natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA: Pozvánka do NATO pro Chorvaty už za rok

  6. dubna 2007  12:47

  USA: Pozvánka do NATO pro Chorvaty už za rok
  Podle náměstka americké ministryně zahraničí Daniela Frieda by Chorvatsko mělo být do NATO pozváno v roce 2008. Fried uvítal snahy Chorvatska sblížit se s Aliancí a po setkání s chorvatským prezidentem Stjepanem Mesičem řekl, že „Chorvatsko si za svoje úsilí a provedené reformy zaslouží být pozváno do Aliance v příštím roce.“ Spojené státy plně podporují Chorvatsko na jeho cestě ke členství v euroatlantických integracích.

  Prezident Mesič označil chorvatské členství v Evropské unii jako „strategický cíl“. V zemi je také snaha informovat veřejnost o výhodách členství v NATO, i když většina obyvatel se nechce stát členy Severoatlantické aliance. Podle nejnovějších průzkumů by vstup do NATO podpořila pouze třetina obyvatel.

  Čtěte také:
  USA: Rozšíření NATO schválila i dolní komora
  Chorvatské NGO požadují referendum
  Velitel NATO ocenil chorvatský pokrok

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO posiluje afghánskou ofenzívu
  Stovky vojáků sil NATO se rozmístily v jihoafghánské provincii Helmand, a staly se tak další součástí ofenzívy proti bojovníkům Talibanu. Tento útok, který začal ve středu večer, byl proveden leteckými výsadky jednotek do údolí Sagin severně od Kandaháru.

  Úder je rozšířením probíhající ofenzívy, přezdívané operace Achilles, která probíhá pod velením generála Dana McNeilla. Operace zahrnuje bezmála 5 000 aliančních a afghánských vojáků a zaměřuje se také na likvidaci obchodu s drogami na jihu země.

  Boje z poslední doby vyhnaly z domovů téměř 5 000 helmandských rodin, píše se ve zprávě vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

  Čtěte také:
  Nová ofenziva NATO proti Talibanu začala
  NATO pokračuje v ofenzivě proti Talibanu

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  NATO finančně pomůže bulharské armádě
  Severoatlantická aliance poskytne Bulharsku 75 milionů eur. Ty Bulharsko použije na zlepšení svých obranných schopností a splnění závazků, které dalo Alianci. Další část peněz bude použita na modernizaci bulharské armády a odstranění technických problémů, které zemi omezují ve vysílání jejích vojáků do aliančních operací. Také projekty zahraniční bezpečnostní politiky, včetně aktivit týkajících se evropské a euroatlantické integrace, najdou finanční podporu z peněz NATO.

  Čtěte také:
  NATO: Bulharsko by se mohlo zapojit do operací více

  Zdroj: Sofia Echo (Bulharsko)

  ---

  Scheffer spokojen s prací Arménie
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a zvláštní vyslanec Aliance na jižním Kavkaze Robert Simmons se v Bruselu sešli s arménským ministrem obrany Serzhem Sargsyanem. Ten se také zúčastnil zasedání Severoatlantické rady ve formátu „26+1“. Scheffer ocenil arménskou realizaci  aliančního programu Individuálního akčního plánu partnerství (IPAP). Zdůraznil, že ví o vnitřním politickém vývoji v Arménii a že doufá v další prohloubení bilaterálních vztahů mezi Arménií a Aliancí.

  Robert Simmons zase připomněl, že od arménské realizace IPAP uběhl právě jeden rok. „Náš první odhad byl pozitivní, což také potvrdily členské země NATO. Zabývali jsme se otázkami reforem obranných struktur, stejně jako arménskou účastí v aliančních programech. Doufáme, že tento pozitivní proces bude pokračovat, a my budeme schopni rozvinout naši spolupráci.“ Sargsyan zdůraznil, jak jsou pro něj důležité názory aliančních pozorovatelů a dodal, že jejich pohledy se shodují s arménskými.

  Arménie provádí závazky v IPAP včas a na dobré úrovni. Sargsyan řekl, že hlavní garancí bezpečnosti je bezpochyby vojenská efektivita armády a také vztahy s Aliancí.

  Čtěte také:
  Arménie: Spolupráce s NATO nepoškodí naše vztahy s Ruskem
  Scheffer ocenil přínos Arménie do misí

  Zdroj: Yerkir (Arménie)

  ---

  Turecko pomáhá Ázerbajdžánu s reformami
  Turecká armáda bude dál pomáhat Ázerbajdžánu s vojenskými záležitostmi a jako důkaz podpory ázerbajdžánským snahám o členství v NATO vznikne společná koordinační turecko-ázerbajdžánská komise. Po teritoriálním konfliktu se sousední Arménií o Náhorní Karabach v roce 1993 se Ázerbajdžán připravuje na členství v NATO ve spolupráci se svým tradičním spojencem a členem Aliance, Tureckem. Na tento měsíc se plánuje návštěva dalších vysokých představitelů tureckého generálního štábu v Baku. Ázerbajdžán žádá Turecko o větší asistenci při splňování aliančních standardů – například při vojenském výcviku a užití nových technologií ve vojenských operacích. Po této návštěvě se očekává založení výše zmíněné společné komise, která bude tyto činnosti koordinovat.

  Turecko se bude snažit urychlit reformní proces v Ázerbajdžánu. Vláda v Baku se rozhodla navýšit počet svých vojáků sloužících v misi NATO v Afghánistánu.

  Ázerbajdžánská účast na Individuálním akčním plánu partnerství (IPAP) má skončit v roce 2007, ale plánuje se její prodloužení o další dva roky. Prezident Ázerbajdžánu Ilham Aliyev vidí členství v NATO jako hlavní prioritu zahraniční politiky své země.

  Čtěte také:
  Ázerbajdžán stojí o užší vztahy s NATO
  Turečtí generálové vylepší armádu Ázerbajdžánu
   
  Zdroj: Turkish Daily News (Turecko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media