natoaktual.cz

USA: Pomoc armády by v případě druhé vlny koronaviru mohla vypadat jinak

29. května 2020  23:51
 

Ilustrační foto. | foto: AČR

USA: Pomoc armády by v případě druhé vlny koronaviru mohla vypadat jinak

Během přípravy na další potenciální vlnu pandemie koronaviru může americká armáda dělat některé věci trochu jinak, uvedl americký ministr obrany Mark Esper. Armáda by mohla poskytovat cílenější pomoc městům a státům a možná by zavedla kratší karanténu pro své vojáky.

Dvě nemocniční lodě amerického námořnictva, které před pár týdny připluly do New Yorku a Los Angeles, aby zde pomohly přetíženým nemocnicím, léčily nakonec jen několik pacientů. Armádní polní nemocnice nasazené v jiných městech byly také využity méně, než se původně očekávalo. Místo toho byli vojenští lékaři a zdravotní sestry z těchto zařízení vysláni do místních nemocnic, kde posílili přepracované zdravotníky.

Kam dál?
Pentagon začíná plánovat budoucnost armády po pandemii (22.5. 2020)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Rusko buduje novou vojenskou základnu v severovýchodní Sýrii

Rusko staví novou vojenskou základnu ve vesnici Qeser Dib mimo al-Malikija v severovýchodní Sýrii poblíž tureckých hranic. Vojáci zde vybudovali radar a do oblasti bylo převezeno 12 obrněných vozidel.

Al-Malikija je smíšené kurdsko-křesťanské město, které je jedno z nejbližších k hraničnímu přechodu ze Sýrie do kurdského regionu Iráku. Tato část autonomní samosprávy v severní a východní Sýrii je místem ruské, americké a turecké vojenské činnosti.

Kam dál?
Sýrie: Turecko zvyšuje počet vojenských pozorovatelen v Idlíbu na 56 (7.4. 2020)

Zdroj: Al-Monitor (USA)

---

NATO se setkalo s dárci, kteří podporují Afghánistán

Náměstek generálního tajemníka NATO Mircea Geoana se zúčastnil telekonferenčního setkání mezinárodních dárců pro Afghánistán. Účastníci diskutovali o způsobech, jak podpořit tuto zemi.

„Náměstek generálního tajemníka NATO zdůraznil význam úzkých konzultací a koordinace mezi různými členy mezinárodního společenství, pokud jde o trvalou podporu Afghánistánu,“ uvedla Aliance v prohlášení.

Geoana uvedl, že NATO vítá rozhodnutí afghánských politických vůdců vyřešit jejich spory, vytvořit inkluzivní vládu a dodržet příměří během svátku Íd al-fitr. Dodal, že spojenci a partneři NATO jsou pevně odhodlaní podporovat pokračující snahy o trvalý mír a dlouhodobou bezpečnost v Afghánistánu.

Kam dál?
Afghánistán: Vláda propustila z vězení příslušníky Tálibánu (26.5. 2020)

Zdroj: Tolo News (Afghánistán)

---

Piloti NATO hlásí „profesionalizaci“ Rusů nad Baltským mořem

Piloti NATO, kteří v současné době působí v alianční misi Baltic Air Policing informovali o tom, že jejich ruští protějšci projevují „profesionální“ a „kooperativní“ chování v mezinárodním vzdušném prostoru nad regionem.

Velitel španělského kontingentu v Pobaltí uvedl, že piloti ruských letounů v době, kdy je zachytili a sledovali alianční piloti, nevykazovali žádné agresivní létání, které bylo dříve hlášeno nad Baltským mořem. „Všichni ruští piloti plně spolupracovali. Na ruské straně bylo vidět profesionální chování,“ uvedl podplukovník Jesus Gutierrez Gallego.

Kam dál?
NATO: V roce 2019 jsme zachytili ruská letadla v evropském prostoru téměř 300x (25.5. 2020)

Zdroj: Janes (Velké Británie)

---

NATO bude diskutovat o stažení USA z dohody Open Skies

Velvyslanci NATO se sejdou, aby diskutovali o možném odstoupení Spojených států amerických od dohody Open Skies, která umožňuje 34 národům provádět neozbrojené pozorovací lety nad územím signatářských zemí. Cílem této smlouvy je upevnění důvěry mezi Ruskem a západními zeměmi.

Americký prezident Donald Trump oznámil svůj plán odstoupit od smlouvy kvůli porušování podmínek ze strany Ruska. Moskva omezila lety nad regiony, jako je Kaliningrad, ale Washington omezil ruské lety nad americkými vojenskými zařízeními na Havaji.

Kam dál?
Spojenci z NATO a další státy vyzývají USA, aby neodstoupily od dohody Open Skies (22.5. 2020)

Zdroj: Foreign Brief (Austrálie)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek