natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Tálibán chce pomoci v boji proti koronaviru v Afghánistánu

  7. dubna 2020  18:27

  Povstalci Talibanu skládají zbraně | foto: ISAF

  Tálibán chce pomoci v boji proti koronaviru v Afghánistánu

  Zhruba před týdnem zahájil Tálibán osvětovou kampaň vyzývající veřejnost k používání roušek a rukavic, přednáší o mytí rukou mýdlem a podobných věcech, uvedl občan jedné z obcí v okrsku Darzáb, nacházejícího se pod kontrolou hnutí Tálibán.

  „Zrušili veškerá veřejná shromáždění včetně svateb a žádají, aby se lidé modlili doma, namísto v mešitách,“ dodal zdroj při telefonickém rozhovoru. V tuto chvíli je v Afghánistánu méně než 400 potvrzených případů nemoci Covid-19, nicméně zvětšují se obavy z nárůstu počtu nakažených v zemi zmítané dlouholetým konfliktem a sousedící s Íránem.

  Tálibán také umožní místnímu obyvatelstvu přístup ke zdravotníkům, a to i k pracovníkům mezinárodních nevládních organizací. Loni přitom zakázal působení Mezinárodního červeného kříže a Světové zdravotnické organizace v oblastech, které ovládal.

  Kam dál?
  Afghánistán propustí až deset tisíc vězňů ve snaze zpomalit šíření koronaviru (27.3. 2020)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Tajemník námořnictva USA se omlouvá kapitánovi odvolanému z lodi s koronavirem

  Omluvu za označení odvolaného kapitána letadlové lodi USS Theodore Roosevelt Bretta Croziera za „příliš naivního nebo hloupého“ pro velící pozici pronesl tajemník námořnictva Thomas Modly. Na odvolání samotného tajemníka nyní naléhá Kongres a bývalí důstojníci. Do rozepře se slíbil vložit i prezident Donald Trump.

  Modly vyvolal krizi velení v Pentagonu poté, co unikla zvuková nahrávka zachycující jeho řeč k posádce letadlové lodi Theodore Roosevelt. Odvolaného velitele Croziera Modly očerňoval pro rozšíření memoranda žádajícího o více pomoci posádce lodi zasažené nemocí Covid-19.

  Kam dál?
  Velitel letadlové lodi USA zasažené koronavirem byl odvolán (3.4. 2020)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Armáda USA žádá o 20 miliard dolarů na potlačení vlivu Pekingu v indo-pacifickém regionu

  O dalších 20 miliard dolarů požádali zákonodárce představitelé armády Spojených států amerických. Prostředky by měly sloužit k posílení námořních, leteckých a pozemních operací v indo-pacifickém regionu i k posílení vojenských schopností amerických spojenců v oblasti. Na Guamu by se podle návrhu měl postavit 360stupňový systém protiraketové obrany za 1,7 miliardy dolarů.

  Žádost Pentagonu předpokládá průběžné čerpání prostředků až do hospodářského roku 2026. Jedná se o další známku narůstajícího úsilí Washingtonu o potlačení vojenské přítomnosti Pekingu v dané oblasti.

  Kam dál?
  SACEUR varuje před čínskou ekonomickou kontrolou evropských přístavů (26.2. 2020)

  Zdroj: South China Morning Post (Čína)

  ---

  V naší armádě není žádný nakažený Covid-19, tvrdí Čína

  Zatímco ozbrojené síly na celém světě počítají své vojáky nakažené koronavirem, Čínská lidově osvobozenecká armáda, největší sbor na světě, je údajně nákazy prosta.

  „Čína nemá v armádě žádný potvrzený případ nákazy Covid-19,“ uvádí titulek oficiálního armádního tisku ze dne 3. března. „Domníváme se, že Čína přijala zvláštní opatření, aby zajistila utajení takových informací,“ uvedl bývalý zástupce velitele tchajwanské armády Wu Sz-hua a dodal, že politické úvahy ohledně zveřejňování informací o pandemii se v každé zemi liší.

  Kam dál?
  Kvůli koronaviru vázne nábor do armády USA (6.4. 2020)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Sýrie: Turecko zvyšuje počet vojenských pozorovatelen v Idlíbu na 56

  Množství tureckých vojenských hlídkovacích stanovišť v Sýrii vzrostlo naposledy v pondělí, kdy došlo k vybudování pozorovatelny v oblasti al-Barnás na západě Idlíbu. Děje se tak v rámci zpřísněných opatření, která mají omezit pohyb jednotek v severní Sýrii z důvodu výskytu nemoci Covid-19. Turecko vyslalo do oblasti další konvoj jednotek, zahrnující kromě posil také obrněná a ženijní vozidla.

  Kam dál?
  USA diskutují se spojenci v NATO o pomoci Turecku (11.3. 2020)

  Zdroj: Asharq Al-Awsat (Londýn)


  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media